Tak uznała komisja etyki Krajowej Rady Radców Prawnych odpowiadając na pytanie, czy radca zatrudniony w urzędzie, który wystąpił do sądu przeciwko pracodawcy z roszczeniem wynikającym ze stosunku pracy, może być reprezentowany przez innego radcę prawnego zatrudnionego także w tym urzędzie. Czy też radca ten z uwagi na to, że jest to ich wspólny pracodawca powinien poinformować o etycznym zakazie prowadzenia takiej sprawy, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność powierzenia jej zewnętrznej kancelarii.
Art. 22 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego opisuje konkretne sytuacje w których należy przyjąć, że występuje konflikt interesów. Jedną z nich jest reprezentowanie klienta w jego sporze z radcą prawnym lub adwokatem, który temu klientowi w tym samym czasie świadczy pomoc prawną w jakiejkolwiek formie i jakimkolwiek zakresie. Kodeks przyjął więc, iż w takiej sytuacji istnieje znaczne ryzyko ograniczenia niezależności radcy prawnego reprezentującego klienta (pracodawcę), a także, że posiadana przez tego radcę prawnego wiedza o sprawie (jej okolicznościach faktycznych i prawnych) wynikająca z jednoczesnego świadczenia pomocy prawnej temu samemu podmiotowi – mogłaby dawać klientowi nieuzasadnioną przewagę.
Zdaniem komisji, wystąpienie takiego ryzyka wydaje się szczególnie prawdopodobne w sytuacji, w której obaj radcowie prawni pozostają w stosunku pracy z tym samym pracodawcą będącym stroną sporu. Nie można też wykluczyć, że radca prawny reprezentujący pracodawcę pozostaje w bliskich stosunkach z radcą prawnym będącym przeciwnikiem jego mandanta. Zakaz przyjmowania takiej sprawy nie ogranicza się tu do formalnie zdefiniowanego zakresu „bliskich stosunków".
Zakaz znajduje również umocowanie w art. 15 ustawy o radcach prawnych, który stanowi o obowiązku wyłączenia się ze sprawy dotyczącej osoby pozostającej z radcą prawnym w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy.
- Należy więc przyjąć, że sytuacja opisana w pytaniu zobowiązuje radcę prawnego do przestrzegania zakazu prowadzenia sprawy - uznała komisja ds. etyki KRRP.