Przed kilkoma dniami szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek zapowiedział, że przy pracy nad przyszłorocznym budżetem państwa rząd rozważy dalsze finansowanie pensji niektórych członków KRS.
— Przy projektowaniu nowego budżetu będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nadal te osoby, które zajmują te stanowiska, w świetle uchwał sejmowych wadliwie i nielegalnie, powinny być finansowane — mówił minister na antenie Polskiego Radia.
Pensje zapisane w ustawie. Miliony dla członków KRS?
Chodzi o diety sędziowskiej części KRS, której sposób wyboru przez Sejm jest kwestionowany m.in. przed obóz rządzący i dużą część środowiska prawniczego. Nie są to małe pieniądze. Tylko w pierwszym półroczu 2024 r. na konta członków KRS trafiło łącznie prawie 2 mln zł z tytułu diet. Z tego 1 mln 447 tys. otrzymali sędziowie zasiadający w Radzie.
Minister Berek w swej zapowiedzi przywołał też uchwałę Sejmu z grudnia ub.r., w której w stwierdzono, że wybór sędziowskiej części KRS od 2018 r. następował z naruszeniem konstytucji. Z wypowiedzi ministra wynika, że uchwała ta ma być argumentem za ewentualnym wstrzymaniem finansowania diet sędziów w KRS. Czy jednak powalają na to przepisy?