Technologia i sztuczna inteligencja nie zastąpią negocjatora

Ranking „Rzeczpospolitej” premiuje zespoły prawników, które są w stanie kompleksowo obsłużyć duże, unikalne oraz skomplikowane transakcje – uważa Marcin Petrykowski, ekspert rynku finansowego.

Publikacja: 29.05.2024 07:14

Marcin Petrykowski

Marcin Petrykowski

Foto: -

Jest pan członkiem kapituły typującej najważniejsze transakcje na polskim rynku w ramach Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”. Co przesądza o tym, że dana transakcja jest znacząca dla polskiej gospodarki?

Wyróżniamy najważniejsze transakcje w danym roku, ale decydującym kryterium nie jest jedynie ich wartość. Doceniamy szczególnie takie, które były skomplikowane i wymagały dużego nakładu pracy od wszystkich stron w nie zaangażowanych, od zespołu, który pracował w synchronizacji nad ich sfinalizowaniem.

Kluczowe dla nas oraz dla rynku są takie transakcje, które wnoszą na polski rynek coś nowego, są innowacyjne, podnoszą poziom zaawansowania lokalnego ekosystemu biznesowego. Mówiąc o innowacjach, nie mam absolutnie na myśli aspektów związanych jedynie z odniesieniem do sektora technologii.

Nie jest bowiem specjalnie innowacyjna transakcja, która polega jedynie na relatywnie nieskomplikowanym nabyciu spółki technologicznej.

Poprzez innowacyjność rozumiem inkorporowanie nowych standardów, struktur, konstrukcji w zakres zawieranej transakcji. Dobrym przykładem tego kierunku są transakcje finansowania, w ramach których instytucja finansująca dane przedsiębiorstwo wprowadza uzależnienie wartości oprocentowania odsetek od wypełnienia przez biorącego finansowanie jasno określonych kryteriów ESG. Równolegle istotne są także transakcje dokonywane w pojawiających się, nowych oraz rosnących niszach rynkowych.

W ostatnich latach mieliśmy duże przyspieszenie inwestycji w biotechnologie, w spółki próbujące komercjalizować technologię blockchain, a teraz obserwujemy analogiczny rozwój w kwestii związanej ze sztuczną inteligencją.

Wkrótce – jak sądzę – możemy się spodziewać transakcji dotyczących REIT-ów (funduszy umożliwiających drobnym inwestorom inwestowanie w nieruchomości – red.), które też mają swoją unikalną specyfikę.

Dodatkowo nasza kapituła zwraca szczególną uwagę na transakcje, które wymagają koordynacji pomiędzy wieloma jurysdykcjami i różnorodnymi stronami umów. Reasumując – sama kwota transakcji absolutnie z naszej perspektywy nie jest wystarczającym oraz determinującym kryterium do zwycięstwa w rankingu.

Czytaj więcej

Gdy prawnik spotyka ekonomistę, powinni się zrozumieć

Czym powinien zatem odznaczać się prawnik obsługujący takie transakcje?

Jak w każdym „doradczym” zawodzie, przede wszystkim powinien nauczyć się specyfiki działania swojego klienta, doskonale zrozumieć jego charakterystykę, co w konsekwencji wiąże się z koniecznością przyswojenia branżowej wiedzy o danym biznesie.

Oczywiście to wiedza prawnicza pozostaje bezsprzecznie kluczowa oraz nadrzędna. W przypadku transakcji dotyczących np. spółek biotechnologicznych pojawia się wiele spraw związanych ze specyficzną dla tej branży ochroną praw własności intelektualnej. Pamiętajmy, że wchodzimy w okres, w którym dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dostęp do wiedzy czysto prawniczej staje się coraz bardziej zautomatyzowany. Można przecież w ciągu ułamka sekundy uzyskać odpowiedź na pytanie, jak dana kwestia jest regulowana w prawie.

Od prawnika wymagamy tego, by nie tylko znał prawo, ale przede wszystkim umiał je adekwatnie oraz w najlepszym interesie klienta zastosować pod dany kazus biznesowy.

No właśnie, automatyzacja. Kancelarie prawnicze coraz częściej stosują sztuczną inteligencję w procesie przetwarzania masowych danych związanych np. z przeglądem due diligence. Czy automat kiedyś zastąpi prawnika?

Już dziś maszyna jest w stanie w pełni samodzielnie sporządzić umowę, na szczęście to jednak wciąż człowiek decyduje o tym, jakie założenia do niej wprowadzić. Zresztą dziś bezapelacyjnie żyjemy w epoce, gdzie to właśnie dane oraz umiejętność ich inteligentnego wykorzystania stały się nowym sposobem budowy trwałej przewagi konkurencyjnej. W biznesie zawsze liczyła się wiedza o rynku, ale dziś tak naprawdę wygrywa ten, kto z pomocą nowoczesnych technologii potrafi te dane odpowiednio uporządkować, odczytać i wyciągnąć z nich praktyczne wnioski.

To jest ważne także w procesie prowadzenia transakcji i negocjacji umów, choćby dlatego, by wiedzieć, na jakich warunkach zawierano podobne umowy. Ale gdy przychodzi zmierzyć się z nowatorskimi transakcjami, o których wspominałem – nic nie zastąpi ludzkiego doświadczenia.

Oczywiście sztuczna inteligencja będzie wspomagać prawnika przy powtarzalnych czynnościach. Ale równocześnie wymusza ona ciągłe poznawanie rynku, zgłębianie wiedzy i permanentną naukę. Chodzi o to, by być przygotowanym na coraz to bardziej skomplikowane wyzwania merytoryczne oraz niestandardowe decyzje, których maszyna w najlepszy z możliwych sposobów nie podejmie.

Czytaj więcej

Zapraszamy do udziału w Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czy ranking „Rzeczpospolitej” pomaga w wyborze prawników do obsługi wielkich transakcji?

Zdecydowanie, nasz ranking jest jednym z ważnych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę przy analizie kompetencji oraz doświadczenia rynkowych zespołów prawnych. Aby doprowadzić transakcję do finału, konieczna jest praca szerokiego oraz różnorodnego kompetencyjnie zespołu, którego fundamentem jest zespół prawników.

Jeśli dana kancelaria z sukcesem obsługuje wiele skomplikowanych i niestandardowych transakcji, to znaczy, że jest w stanie wystawić taki zespół. Zresztą my jako kapituła rozumiemy swoją rolę jako wyróżnianie takich doskonale przeprowadzonych transakcji, które mogą być wzorcem oraz referencją dla polskiego rynku. Bowiem to właśnie prawnicy mają znaczny udział w tym, że ambitny cel postawiony sobie przez biznes został w najlepszy możliwy sposób osiągnięty. Dlatego zwycięzcy kategorii transakcyjnej rankingu to profesjonaliści najwyższej klasy.

Marcin Petrykowski jest starszym doradcą w funduszu Vauban Infrastructure Partners. Do niedawna był był prezesem zarządu w Atende S.A., technologicznej grupie notowanej na GPW. Wcześniej w ramach S&P Global Ratings zarządzał biznesem na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Jest pan członkiem kapituły typującej najważniejsze transakcje na polskim rynku w ramach Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”. Co przesądza o tym, że dana transakcja jest znacząca dla polskiej gospodarki?

Wyróżniamy najważniejsze transakcje w danym roku, ale decydującym kryterium nie jest jedynie ich wartość. Doceniamy szczególnie takie, które były skomplikowane i wymagały dużego nakładu pracy od wszystkich stron w nie zaangażowanych, od zespołu, który pracował w synchronizacji nad ich sfinalizowaniem.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?