Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 20:01 Publikacja: 01.12.2023 07:17
Aleksandra Gawrońska-Mucha
Foto: materiały prasowe
Laureatka Nagrody Głównej prawnie wspiera IBM na szczeblu globalnym korporacji, to jest w ponad 170 krajach, w których IBM prowadzi działalność handlową przez swoje spółki zależne lub sieć ponad 1200 Partnerów Handlowych. Koordynuje wsparcie prawne kilkudziesięciu prawników mieszkających na różnych kontynentach odpowiedzialnych za współpracę ze strategicznymi Partnerami Handlowymi IBM. W 2023 roku była wiodącym prawnikiem w projekcie, który polegał na unifikacji odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, z którymi mierzą się prawnicy IBM na świecie wspierający współpracę IBM z Partnerami Handlowymi (tzw. Legal Evergreens). Dzięki temu projektowi prawnicy IBM na całym świecie mają dostęp do opracowań, które nie tylko wyjaśniają istotne zagadnienia prawne i organizacyjne, ale również sugerują odpowiedzi na powtarzające się pytania od biznesu. Kolejnym projektem, za który mec. Gawrońska-Mucha odpowiadała w ramach globalizacji, unifikacji i optymalizacji wsparcia prawnego jest stworzenie porad prawnych dla wewnętrznych klientów biznesowych zajmujących się współpracą z Partnerami Handlowymi IBM na całym świecie (tzw. Legal Tips dla Biznesu). Zidentyfikowano ponad 140 zagadnień co do których biznes może uzyskać wsparcie bez konieczności konsultacji z prawnikiem. Baza Legal Tips została opracowana przy wsparciu inżynierów IBM w taki sposób, że możliwa jest jej obsługa przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji (Watsonx). W trakcie pracy Laureatki jako Compliance Officer, firma otrzymała prestiżowy tytuł jednego z najbardziej etycznych przedsiębiorstw na świecie (wyróżnienie World's Most Ethical Companies według Ethisphere Institute).
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Od dziś obowiązują unijne przepisy ws. bezpieczeństwa produktów sprzedawanych w internecie. Polska ich nie implementowała, więc na razie za niedopełnienie obowiązków nie grożą sankcję. Warto jednak dostosować się do nich zawczasu.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Jakie trendy dominowały na rynku usług prawnych w 2024 roku?
Jak donoszą amerykańskie media, Rupert Murdoch poniósł porażkę w sporze ze swoimi dziećmi o sukcesję w stworzonym przez siebie imperium biznesowym. Nie będzie mógł zmienić treści swojej decyzji dotyczącej podziału majątku między potomków.
Jeśli przekroczymy limit wartości firmowego prezentu, wówczas obdarowana osoba powinna zapłacić podatek dochodowy.
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że do końca pierwszego kwartału 2025 r. zakończą się rządowe prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę NIS2. Według deklaracji resortu ma ona podnieść poziom cyberbezpieczeństwa, ale rodzi wiele obaw u przedsiębiorców.
Przeprosin i wpłaty tysiąca zł na WOŚP domaga się od polityka PiS Mariusza Błaszczaka sędzia Igor Tuleya. Były wicepremier został pozwany za słowa sugerujące, że sędzia wpisuje się w scenariusz Kremla i prezentuje antywojskową postawę.
Święty Mikołaj też czasem musi się rozliczyć z fiskusem – przypomina Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa, dyrektor zarządzająca w kancelarii Vialto Partners Poland.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas