Prawnik ma rozumieć przedsiębiorcę

Klienci kancelarii oczekują, by prawnicy nie tylko znali przepisy, ale także branżę, w której oni działają, i by rozumieli ich biznes

Publikacja: 11.06.2008 08:30

Pokazuje to przeprowadzony w kwietniu przez ośrodek badania opinii Ipsos sondaż „Prawnik w ocenie klienta”. Raport, oparty na ankietach 2 tys. osób, które odpowiadają w przedsiębiorstwach za wybór prawników zewnętrznych albo za pracę prawników wewnętrznych, zaprezentowano wczoraj podczas I Forum Rynku Usług Prawnych zorganizowanego przez „Manager Magazine”.

Badanie ujawniło, że trzy czwarte ankietowanych przedsiębiorstw dysponuje własnym działem prawnym. Mimo to prawie 90 proc. korzysta też z usług wynajmowanych kancelarii. Przy czym nie zależy to od wielkości firmy. Tylko co czwarte przedsiębiorstwo korzysta z jednej kancelarii, pozostałe – z więcej niż jednej. Przedsiębiorcy najczęściej potrzebują prawników do prowadzenia spraw korporacyjnych, pracowniczych i podatkowych.

Co decyduje o wyborze kancelarii? Okazuje się, że na pierwszym miejscu nie jest cena, lecz odpowiedni poziom wiedzy merytorycznej, profesjonalizm, zrozumienie potrzeb klienta oraz zaangażowanie i identyfikowanie się z nim. Ponad połowie badanych zdarzyło się już rezygnować z usług kancelarii; jako powody podawali kiepską jakość usług i brak kwalifikacji prawników. O zatrudnieniu kancelarii decyduje najczęściej jej renoma, a także rekomendacje innych klientów. Dwie trzecie ankietowanych oceniło jednak, że informacje o prawnikach i kancelariach są trudno dostępne.

– Klienci wymagają znajomości branży przez prawnika – potwierdzał podczas dyskusji opinie wynikające z badania adwokat Maciej Ślusarek z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

– Nasz prawnik powinien znać się na naszym biznesie – zgadzał się Tim Ruhan, członek zarządu Netia SA. – Nigdy nie wziąłbym kancelarii na podstawie reklamy. Często decydują rekomendacje menedżerów z innych spółek z branży.

Ruhan zaapelował do polskich prawników o to, by głębiej się specjalizowali. – Trudno znaleźć specjalistów znających się na branży, choć cena jest drugorzędna – dodawał.

– Wolę zapłacić więcej za doświadczonego prawnika – zgadzał się Marek Szydłowski, dyrektor ds. prawnych grupy Agora.

Zdaniem adwokata Andrzeja Michałowskiego właśnie specjalizacja to oprócz rozwoju alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów przyszłość prawników – niewielkie liczebnie, ale oparte na „dużych” nazwiskach kancelarie wyspecjalizowane w poszczególnych dziedzinach prawa, np. w prawie pracy. A co będzie działo się na rynku usług prawnych w najbliższym czasie? – Największe kancelarie brytyjskie prognozują nadchodzącą dekoniunkturę w gospodarce, dwie zaczęły już zwalniać prawników – mówił Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. W Polsce jeszcze takich nastrojów się nie odczuwa. I wcale nie musi być podobnie.

– W długim okresie rynek pracy dla prawników w naszym kraju będzie rósł – prognozował Maciej Ślusarek. – W społeczeństwie jest jeszcze niski poziom świadomości prawnej.

Jego zdaniem na jakość, a także dostępność usług prawniczych pozytywnie mogłoby wpłynąć połączenie radców i adwokatów w jednej korporacji. – Tylko silne i zwarte środowisko zdoła wymusić wysokie standardy pracy prawników – twierdził Ślusarek.

Dyrektor Iwona Kujawa z Ministerstwa Sprawiedliwości podkreśliła, że resort uważa, iż zamiast dwóch powinien być jeden zawód prawniczy. Zadeklarowała wsparcie MS dla korporacji w dochodzeniu do kompromisowych rozwiązań.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem