Proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany w procedurze karnej mają usprawnić proces i przyspieszyć wyrokowanie. W dużym, wieloosobowym procesie nawet o kilka miesięcy.
Co proponuje KKPK?
Rezygnację z odczytywania całego aktu oskarżenia na rozprawie. W sprawach złożonych możliwe ma być nawet ograniczenie się do przedstawienia podstaw oskarżenia (jednak tylko za zgodą stron).
Sąd będzie mógł częściej uznawać za ujawnione dowody bez ich odczytywania. Dziś muszą być odczytane, jeżeli którakolwiek ze stron o to wnosi. W przyszłości obowiązek taki będzie tylko wówczas, gdy strona nie miała sposobności zapoznać się z nimi wcześniej.
I trzecia zmiana: rezygnacja z odczytywania treści zarzutów oskarżycielskich podczas ogłaszania wyroku. Będzie to miało znaczenie w sprawach złożonych, w których odczytywanie wielostronicowych często zapisów powtarzających opisy czynu sformułowane w akcie oskarżenia oznacza marnotrawienie czasu, a dodatkowo naraża oskarżonego na stres związany z wyczekiwaniem rozstrzygnięcia sądowego. Sąd będzie jednak musiał odczytać opisy czynu przypisanego oskarżonemu, jeżeli ten różni się od opisu czynu zarzuconego w akcie oskarżenia (o innych zmianach – patrz ramka).