[b]Na pytanie odpowiada Wiesława Lempska z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:[/b]
[b]Jestem nauczycielką urodzoną w marcu 1949 r. Naliczyłam już wcześniejszą emeryturę kilka lat temu i zawiesiłam, bo pracuję i dobrze zarabiam, powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wszyscy twierdzili, że tak trzeba było zrobić, bo ZUS oblicza wtedy świadczenie na korzystniejszych, starych zasadach. Chciałabym rozwiązać umowę o pracę w 2010 r., czyli gdy będę miała 61 lat, i wtedy faktycznie przejść na emeryturę. Czy wówczas będę mogła skorzystać z tej już naliczonej, czy będę miała niższą – mieszaną emeryturę, na nowych zasadach?[/b]
Z pytania wynika, że ma już pani ustalone prawo do emerytury i wyliczoną wysokość świadczenia. Jest ono jedynie zawieszone. Nie powinna się zatem pani obawiać „mniej korzystnego wyliczenia emerytury”. Na pani wniosek, w związku z tegoroczną zmianą przepisów, ZUS może podjąć wypłatę emerytury bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Po ukończeniu 60 lat może pani ją pobierać w pełnej wysokości bez względu na wysokość zarobków.
Jeżeli przedłoży pani w ZUS dokumenty potwierdzające dodatkowy staż pracy i wysokość zarobków otrzymywanych po przyznaniu emerytury, to ponownie obliczy on jej wysokość.
Ustalenie nowej podstawy wymiaru emerytury przy zastosowaniu aktualnej kwoty bazowej (na podstawie art. 110 ustawy emerytalnej) może nastąpić, gdy wskaże pani wynagrodzenie przypadające w części lub w całości po przyznaniu emerytury. Jeśli teraz obliczony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy, to do przeliczenia emerytury ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dacie zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie świadczenia. Tak wyliczona emerytura, a więc z wyższym wskaźnikiem i nową kwotą bazową, z pewnością będzie korzystniejsza. Może się też okazać, że wskaźnik jest niższy niż poprzednio obliczony, ale emerytura obliczona od nowej kwoty bazowej – wyższa. Wówczas z możliwości wyliczenia podstawy wymiaru od niższego wskaźnika mogą skorzystać te osoby, które nie pobrały ani jednej emerytury, a do przeliczenia wskażą zarobki choćby częściowo uzyskane po jej przyznaniu.