Zasady nabywania uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowniczej uregulowane zostały w art. 29 i 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227[/link], dalej ustawa emerytalna). Pierwszy z tych przepisów przewiduje możliwość uzyskania prawa do tego świadczenia przez osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., a drugi przez osoby urodzone w latach 1949 – 1968.
[srodtytul]Jest kilka wymogów[/srodtytul]
Uzyskanie wcześniejszej emerytury pracowniczej zostało uzależnione od ukończenia określonego wieku emerytalnego, posiadania odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego oraz pozostawania w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy ostatnio i przez określony czas przed przejściem na emeryturę. Ponadto osoby urodzone w latach 1949 – 1968, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę pracowniczą, muszą złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa.
Wysokość świadczenia obliczana jest w całości na dotychczasowych zasadach, a więc według podstawy wymiaru ustalonej od zarobków z wybranych lat, liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.
[srodtytul]Trzeba mieć odpowiedni wiek i staż[/srodtytul]