Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przygotowanego przez Rządowe Centrum Legislacji, do którego dotarła "Rz".
Zakłada on wykreślenie z tej ustawy jednej z okoliczności, które uniemożliwiają przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego: pozostawania niepełnosprawnego w związku małżeńskim (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a).
[srodtytul]Córka na matkę[/srodtytul]
Przepis ten stał się problematyczny po rozszerzeniu katalogu uprawnionych do tego rodzaju wsparcia (pierwotnie przysługiwało tylko rodzicowi opiekującemu się potomkiem). Do redakcji napływa wiele listw od osób zdumionych, że gmina odmówiła im świadczenia pielęgnacyjnego na rodzica, gdy drugi z racji podeszłego wieku lub niepełnosprawności nie jest w stanie się nim zajmować. Po zmianie przepisów córka opiekująca się dwojgiem niedołężnych rodziców, z których co najmniej jedno ma znaczny stopień niepełnosprawności, będzie mogła świadczenie dostać.
Niestety, nastąpi to dopiero od 1 stycznia 2012 r. (takie jest planowane wejście w życie tej zmiany). Chyba że wcześniej Trybunał Konstytucyjny uzna niekonstytucyjność art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) i wyrok w tej sprawie wejdzie w życie. WSA w Bydgoszczy spytał bowiem TK, czy przepis ten w zakresie, w jakim świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje na osoby wymagające opieki pozostające w związku małżeńskim, gdy oboje mają znaczny stopień niepełnosprawności, jest zgodny z art. 32 ust. 1 i art. 71 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=730A4E18AC68A09F79D2EF922825BCB2?id=77990]Konstytucji RP [/link][b](sygn. P 38/09)[/b].