Ustawa deregulacyjna przewiduje wykreślenie z przepisów warunku posiadania średniego wykształcenia stawianego dotychczas pośrednikom ubezpieczeniowym.
Z kolei żeby zostać agentem ubezpieczeniowym, po zmianach wystarczy tylko szkolenie w zakładzie ubezpieczeń. Przepisy przestaną już wymagać, by po zakończeniu nauki kandydat do takiej pracy zdawał jeszcze egzamin.
Przyszli brokerzy i aktuariusze po studiach będą zwolnieni z egzaminów
Co innego deregulacja przewiduje dla brokerów ubezpieczeniowych. Ich wejście do zawodu jak dotychczas poprzedzi egzamin potwierdzający wiedzę. Kandydat będzie miał jednak prawo zwrócić się do komisji egzaminacyjnej o zwolnienie z części sprawdzianów, zaliczonych przez niego na studiach pierwszego lub drugiego stopnia.
W przepisach znajdzie się też furtka pozwalająca kandydatom do zawodu uniknąć sprawdzianu. Osoby z co najmniej sześcioletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie ubezpieczeń, uzyskanym w ciągu dziesięciu lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej nie będą już stawać przed komisją egzaminacyjną, tylko od razu uzyskają prawo do wykonywania zawodu.