Wypowiedzenie przed porozumieniem
Czy pracodawca może i ma prawo przekazać pracownikom wypowiedzenie umowy o pracę przed podpisaniem porozumienia dotyczącego procedury zwolnień grupowych między zarządem spółki i związkami zawodowymi?
Jeżeli wypowiedzenie ma nastąpić na zasadach określonych w tym porozumieniu, to nie może nastąpić, zanim to porozumienie zostanie podpisane. Tam właśnie określa się okres, w którym będą wręczane zwolnienia, grupy zawodowe, których będą dotyczyć, i zasady doboru określonych pracowników do zwolnienia i świadczenia, jakie w związku z tym będą się im należały. Po wręczeniu wypowiedzenia nie ma już czego negocjować. Jeśli pracodawca daje wypowiedzenia przed uzgodnieniem porozumienia ze związkami zawodowymi, to powinien zachować ogólne zasady wypowiadania umów o pracę, czyli skonsultować zamiar tego zwolnienia z działającymi w firmie związkami zawodowymi. Osoba zwolniona przed uzgodnieniem porozumienia może odwołać się do sądu pracy z zarzutem, że takie przedwczesne wypowiedzenie miało na celu ominięcie późniejszych zwolnień grupowych.
Wolne na ślub kościelny
Gdy kilka miesięcy temu brałem ślub cywilny, byłem na bezrobociu. W tę sobotę mam ślub kościelny, ale pracodawca nie chce mi dać urlopu okolicznościowego, bo twierdzi, że już nie jestem kawalerem i nie mam prawa do tego wolnego. ?Czy słusznie?
Zgodnie z rozporządzeniem z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dwa dni urlopu okolicznościowego przysługuje na ślub. Przepisy nie mówią jednak, o jaki ślub chodzi. Skoro pracownik nie wykorzystał tych dni przy okazji ślubu cywilnego, to wciąż ma prawo do tego wolnego z okazji ślubu kościelnego. Nie ma przy tym znaczenia, że w czasie, gdy brał ślub cywilny, był bezrobotny i nie miał możliwości skorzystania z tego urlopu.
Wynagrodzenia inwalidów
Zatrudniamy pracowników niepełnosprawnych z wynagrodzeniem według stawki godzinowej. Czy po skróceniu czasu pracy niepełnosprawnych w rezultacie zmian w ustawie o reha?bilitacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku takiemu pracownikowi będzie przysługiwało niższe wynagrodzenie?