Reklama

Co się należy pracownikowi, gdy szef ściągnął go z urlopu? Wyjaśnia główny inspektor pracy

Pracownik na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej ani telefonu, ale jeśli szef znajdzie sposób, by go "ściągnąć" z powrotem do pracy z ważnych przyczyn, to podwładny musi się podporządkować. Czy pieniądze wydane na wakacje przepadną?

Publikacja: 22.07.2025 11:51

Co się należy pracownikowi, gdy szef ściągnął go z urlopu? Wyjaśnia główny inspektor pracy

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem - wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. 

Dwa tygodnie urlopu to ważne prawo pracownika 

Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy, czyli wszystkich okresów zatrudnienia. Wynosi on: 20 dni przy okresie zatrudnienia krótszym niż 10 lat i 26 dni przy okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 10 lat. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.  Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, także ma prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę. Z upływem każdego miesiąca pracy zyskuje prawo do wypoczynku w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.   

Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to jedynie urlopu na żądanie, który może wynosić 4 dni z puli wszystkich przysługujących dni urlopu wypoczynkowego w danym roku. Jeśli pracownik nie zażąda owych czterech dni  do końca roku, nie może w kolejnym roku żądać ośmiu.  

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. To oznacza, że przynajmniej raz w roku pracownika może nie być w pracy przez dwa tygodnie. 

Reklama
Reklama

Szef może odwołać pracownika z urlopu w dwóch przypadkach

Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, ale pracodawca w szczególnych sytuacjach może zmienić termin wypoczynku. Może to zrobić albo na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami albo z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby zakłócenie toku pracy. Chodzi o  okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu  (choroba osoby zastępującej, awaria, pożar itp.).

- Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność jest niezbędna, bo na przykład zepsuła się maszyna, którą tylko on może naprawić. W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty związane bezpośrednio z wypoczynkiem. Oczywiście nie zwraca za okulary do nurkowania, za strój kąpielowy, tylko te koszty, które pracownik pokrył - wskazał szef PiP Marcin Stanecki.

Czy zwrot kosztów za odwołany urlop obejmuje także powrót członków rodziny?

Czy taki zwrot wydatków dotyczy też kosztów podróży żony i dzieci? Na ten temat toczy się dyskusja. Prawnicy wskazują, że jeśli małżonek, czy dzieci nie mogą samodzielnie kontynuować wypoczynku, pracodawca powinien pokryć koszty ich powrotu. Pracownik zaś powinien zachować prawo do otrzymanego świadczenia urlopowego, czyli  jednorazowego dodatku pieniężnego. Przysługuje on pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę w firmach, które nie mają obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśc).    

- Jestem osobiście zwolennikiem szerszej rekompensaty, bo uważam, że ten urlop został zmarnowany. Wszyscy muszą mieć tę rekompensatę - podkreślił szef PIP.

Po odwołaniu z urlopu, pracownik ma prawo do wykorzystania niewykorzystanej części urlopu w nowym terminie, który ustala z pracodawcą. W przypadku, gdy odwołanie z urlopu następuje pod koniec roku, niewykorzystana część urlopu przechodzi na kolejny rok jako zaległy urlop wypoczynkowy. 

- Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem - wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. 

Dwa tygodnie urlopu to ważne prawo pracownika 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama