Taka zasada obowiązuje od 7 lipca. Wynika ona ze zmiany rozporządzenia nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (opublikowanej w DzUrz UE L177 z 4 lipca 2008). Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przestała 7 lipca podlegać w UE koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Co to oznacza? [b]Gminy będą ustalały prawo do becikowego w Polsce, uwzględniając tylko warunki przewidziane w polskiej ustawie, nie biorąc pod uwagę tego, że drugi rodzic pobiera zasiłki za granicą.[/b] To dobra wiadomość dla rodzin, które ojciec albo matka utrzymuje z pracy na emigracji i w związku z koordynacją świadczeń rodzinnych pobiera tam wsparcie. Gdy zainteresowany wystąpi o becikowe, gmina nie będzie badać, czy drugi rodzic pracuje za granicą.
Zgodnie z zasadami koordynacji, jeżeli jeden z rodziców pracuje za granicą i opłaca tam składki na ubezpieczenie społeczne, a drugi wraz z dziećmi mieszka w Polsce i jest nieaktywny zawodowo, to państwo zatrudnienia ma pierwszeństwo w zakresie wypłaty świadczeń rodzinnych. Jeżeli świadczenia, które mogłyby być przyznane w Polsce, są wyższe od tych, które przysługiwałyby w państwie wykonywania pracy, to u nas jest wypłacana nadwyżka pomiędzy nimi. Na przykład matki (w związku z koordynacją becikowego), których mężowie pracują w Niemczech, otrzymywały dotychczas jedynie ok. 400 zł różnicy między tymi świadczeniami w obu państwach. Po 7 lipca kobieta w takiej sytuacji dostanie 1000 zł becikowego w swojej gminie.
Jeżeli obydwoje rodzice są aktywni zawodowo, to nie ma znaczenia , czy jedno z nich pracuje za granicą. Ważne jest miejsce zamieszkania rodziny (dzieci), zatem wszelkie świadczenia rodzinne przysługują na podstawie polskiego prawa. Zasady te wciąż się stosuje do świadczeń rodzinnych, ale z wyjątkiem jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Czy w związku ze zmianą unijnych przepisów jest szansa na otrzymanie dwóch becikowych – polskiego i zagranicznego?
– Raczej nie, gdyż większość państw podobnie jak Polska występuje o wyłączenie tego typu świadczeń z koordynacji. Nie jest to jednak wykluczone, bo jeśli zapomoga podlega tam koordynacji, to państwo, w którym pracuje rodzic, może je wypłacić w puli świadczeń rodzinnych. Oczywiście jeżeli pozwala na to ustawodawstwo wewnętrzne tego państwa – twierdzi Elżbieta Rożek, dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.