[b] Niedawno ukończyłam 51 lat. Dotychczas przepracowałam 23 lata, ale teraz nigdzie nie pracuję. W 1999 r. przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. Czy będę mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, jeśli do tego czasu nie podejmę już zatrudnienia? Według jakich zasad ZUS obliczy mi to świadczenie? [/b]
Po ukończeniu 60 roku życia czytelniczka będzie mogła nabyć prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również do okresowej emerytury kapitałowej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (z tzw. II filaru, czyli OFE).
[srodtytul]Dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.[/srodtytul]
Osoby urodzone po tym dniu nabywają prawo do emerytury na podstawie art. 24 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link] po ukończeniu 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). W tym wypadku nie jest konieczne udowodnienie określonego wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych, jak ma to miejsce w odniesieniu do osób urodzonych przed 1949 r., przechodzących na emeryturę ustalaną według dotychczasowych zasad.
Posiadanie odpowiedniego stażu może mieć jednak znaczenie przy obliczeniu emerytury również dla osób urodzonych po 1948 r. Będzie tak w sytuacji, gdy wyliczona kwota świadczenia, wraz z ewentualnym zwiększeniem przysługującym za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz emeryturą kapitałową wypłacaną ze środków zgromadzonych w OFE, jest niższa od kwoty najniższej emerytury (obecnie 675,10 zł). Wówczas na podwyższenie emerytury do tej gwarantowanej kwoty mogą liczyć osoby, które udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.