Aby nabyć prawo do tego świadczenia, trzeba rozwiązać stosunek pracy. Żeby je pobierać – nie można zatrudnić się w oświacie. Art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=315409]ustawy o świadczeniach kompensacyjnych[/link] wprowadza bowiem swoisty zakaz pracy w takich placówkach.
Na czym on polega? Zasadniczo prawo do świadczenia ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104–106 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CEB88D42ECA1CE3C12216A82B87EDF69?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link], czyli na ogólnych dotyczących wcześniejszych emerytur.
Art. 9 ust. 2 ustawy wprowadza jednak wyjątek: prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, gdy uprawniony podejmie pracę w jednostkach, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela.
[srodtytul]Nie tylko szkoła[/srodtytul]
Jakie placówki wymienia ten przepis? Nie tylko szkoły i przedszkola (publiczne i niepubliczne), ale też zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, publiczne kolegia pracowników służb społecznych, kuratoria oświaty, centralną i okręgowe komisje egzaminacyjne, itd.