Nie ma przy tym znaczenia to, czy zmarły podlegał w chwili śmierci obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, czy też był ubezpieczony dobrowolnie. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę. A także osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. W takiej sytuacji nie trzeba udowadniać tej niezdolności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje bowiem domniemanie, że osoba ta była całkowicie niezdolna do pracy w chwili śmierci.[wyimek][b]Uwaga[/b]Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu.[/wyimek]
Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie zgonu ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
Ponadto świadczenie należy się członkom rodziny ubezpieczonego oraz pobierającego emeryturę lub rentę. Tak wynika z art. 77 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227)[/link]. Kogo ustawa ta rozumie jako członka rodziny?
[srodtytul]Nie tylko potomstwo...[/srodtytul]
To dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Ale i przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej. To także wnuki i rodzeństwo. Za członka rodziny uznaje się też małżonka (wdowę i wdowca). Ponadto są nimi również rodzice, w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające.