[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 11 lutego 2010 r., (I SA/Kr 1125/09).[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
M. W. zwrócił się o udzielenie interpretacji .Jest obywatelem Wielkiej Brytanii. Tam też w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego prowadzonego przez byłego pracodawcę, którego jest uczestnikiem, otrzymuje emeryturę. Fundusz działa na podstawie obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów o pracowniczych funduszach emerytalnych. Od 1 sierpnia 2008 r. miejscem zamieszkania M. W. jest Polska, gdzie wraz z rodziną przeniósł swój ośrodek interesów życiowych.
Pytał, czy pobierana przez niego emerytura z brytyjskiego pracowniczego funduszu emerytalnego jest opodatkowana w Polsce, a jeżeli tak, to czy przychody uzyskane przez niego z tej emerytury są wolne od podatku dochodowego.
Twierdził, że organy podatkowe nie powinny uprzywilejowywać polskich programów emerytalnych względem programów prowadzonych w innych państwach członkowskich UE, dlatego jego przychód uzyskiwany tytułem emerytury wypłacanej z pracowniczego funduszu emerytalnego w Wielkiej Brytanii winien być opodatkowany tylko i wyłącznie w jego miejscu zamieszkania, tj. w Polsce, a w związku z tym jest wolny od podatku dochodowego. Organy podatkowe były innego zdania. Sprawa trafiła do sądu.