Nie tylko polskie wypłaty z funduszy emerytalnych są bez PIT

Od podatku zwolniona jest wypłata zarówno środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym działającym na podstawie polskich przepisów, jak i w programie utworzonym w innym państwie członkowskim UE

Aktualizacja: 23.04.2010 04:33 Publikacja: 23.04.2010 03:00

Nie tylko polskie wypłaty z funduszy emerytalnych są bez PIT

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 11 lutego 2010 r., (I SA/Kr 1125/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

M. W. zwrócił się o udzielenie interpretacji .Jest obywatelem Wielkiej Brytanii. Tam też w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego prowadzonego przez byłego pracodawcę, którego jest uczestnikiem, otrzymuje emeryturę. Fundusz działa na podstawie obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów o pracowniczych funduszach emerytalnych. Od 1 sierpnia 2008 r. miejscem zamieszkania M. W. jest Polska, gdzie wraz z rodziną przeniósł swój ośrodek interesów życiowych.

Pytał, czy pobierana przez niego emerytura z brytyjskiego pracowniczego funduszu emerytalnego jest opodatkowana w Polsce, a jeżeli tak, to czy przychody uzyskane przez niego z tej emerytury są wolne od podatku dochodowego.

Twierdził, że organy podatkowe nie powinny uprzywilejowywać polskich programów emerytalnych względem programów prowadzonych w innych państwach członkowskich UE, dlatego jego przychód uzyskiwany tytułem emerytury wypłacanej z pracowniczego funduszu emerytalnego w Wielkiej Brytanii winien być opodatkowany tylko i wyłącznie w jego miejscu zamieszkania, tj. w Polsce, a w związku z tym jest wolny od podatku dochodowego. Organy podatkowe były innego zdania. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Istota sporu w tej sprawie sprowadza się do sposobu interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link], zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika.

Przepis ten, mówiąc o środkach zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym nie zawęża tego określenia tylko do pracowniczych programów emerytalnych w rozumieniu ustawy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6516E13E9F6A21274874CF00F50AF045?id=173681]o pracowniczych programach emerytalnych[/link].

Uzasadnienie takiej oceny ma umocowanie w wykładni językowej. Oczywistym więc jest, że skoro ustawodawca nie wskazuje w tym przepisie na takie związanie, to w drodze wykładni nie można go „dodać” do wskazanej treści jako kolejnego jej elementu.

Podatnik korzysta ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. [b]Zwolnienie to dotyczy wypłat środków zgromadzonych zarówno w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i działającym na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, jak i w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i prowadzonym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej na bazie przepisów właściwych tym państwom[/b] – więc również w Wielkiej Brytanii.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 11 lutego 2010 r., (I SA/Kr 1125/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr