Tysiące emerytów straci prawo do świadczenia

60 tys. osób może stracić świadczenia. Aby tak nie było, emeryci muszą się pożegnać z pracą. Związkowcy zapowiadają skargę do Trybunału

Publikacja: 06.12.2010 04:00

Tysiące emerytów straci prawo do świadczenia

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Sejm przyjął 3 grudnia 2010 r. przepisy, które zmienią zasady przechodzenia na emeryturę. [b]Po 1 stycznia 2011 r. osoba, która wystąpi do ZUS o przyznanie tego świadczenia, będzie musiała zrezygnować z pracy. Inaczej ZUS zawiesi jego wypłatę.[/b]

To nie wszystko. Osoby, które po 8 stycznia 2009 r. skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z pracy, też będą musiały wybrać. Wedle szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotknie to 60 tys. pracowników.

W myśl nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7DFA0AE98885C2BF98A9366876C028C2?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link] (zawartej w zmienianej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA032B5E444E1E8079A1C0B95D1B3B04?id=168402]ustawie o finansach publicznych[/link]) już na początku 2011 r. ZUS wyśle do nich pismo informujące, że jeśli nie zrezygnują z etatu, to od 1 października 2011 r. zawiesi im świadczenie.

„Solidarność” myśli o skardze do Trybunału Konstytucyjnego, powołując się na naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa, które najpierw dało im prawo do przejścia na emeryturę bez rezygnacji z zatrudnienia, a teraz chce je odebrać.

– Prawo nie powinno działać wstecz. Postaramy się zmienić te przepisy w Senacie – deklaruje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. – Myślę, że budżet na tych zmianach więcej straci, niż zyska. Jeśli pracownik będzie się musiał zwolnić, by uzyskać emeryturę, to firma na jego miejsce zatrudni młodszego, za znacznie niższe wynagrodzenie. Do budżetu wpłyną niższe podatki, a do ZUS niższe składki.

Zmiany obejmą tylko osoby, które od stycznia 2009 r. pobierały emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy. Wstrzymania świadczeń nie muszą się obawiać ci, którzy po przejściu na emeryturę złożyli wypowiedzenie i zatrudnili się ponownie. To ostatnie rozwiązanie będzie możliwe także po zmianach przepisów.

– [b]Większość osób nie zrezygnuje z zatrudnienia w obawie, że po odwieszeniu emerytury pracodawca nie zatrudni ich drugi raz[/b] – mówi Marcin Zieleniecki, ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/55640,573450-Trzeba-bedzie-sie-zwolnic-przed-emerytura.html]Trzeba będzie się zwolnić przed emeryturą[/link][/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo