Taka możliwość wynika z art. 46 ust. pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl tego przepisu powiatowy urząd pracy może przyznać osobie bezrobotnej bez względu na jej wiek czy zdobyte wykształcenie dotację na założenie własnej działalności gospodarczej. W zamian za te pieniądze jest zobowiązana prowadzić tę działalność przez najbliższe 12 miesięcy. Jeśli wcześniej wyrejestruje swoją firmę, będzie musiała zwrócić wszystkie pieniądze, jakie dostała z pośredniaka.
Żeby dostać dotację, trzeba trafić na odpowiedni moment. Najlepsza pora na składanie takich wniosków to początek roku, od lutego do kwietnia, gdyż w tym okresie do urzędów pracy spływają pieniądze na aktywizację bezrobotnych. W następnych miesiącach może być trudniej z uzyskaniem dotacji, gdyż w wyniku rządowych oszczędności do pośredniaków trafia ostatnio mniej pieniędzy.
21 520 zł
- tyle maksymalnie wynosi dotacja z urzędu pracy na zakup sprzętu do nowej firmy
Poza tym absolwent zainteresowany założeniem własnej firmy musi najpierw przygotować dobry biznesplan, w którym opisze swój pomysł na działalność gospodarczą oraz oszacuje jej koszty i zyski. Co ważne, system jest tak skonstruowany, że bezrobotny musi także przedstawić listę zakupów sprzętu potrzebnego mu do rozkręcenia własnej firmy. To właśnie te wydatki ma pokryć dotacja z urzędu pracy. Nie musi ona więc zostać przyznana w maksymalnej wysokości. Jeśli urząd zaakceptuje pomysł i planowane wydatki, bezrobotnemu potrzebne będzie także zabezpieczenie zwrotu dotacji. Najczęściej to członek rodziny składa odpowiednie poręczenie.