Uchwalona 13 czerwca 2013 r. ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów rozluźnia od 1 stycznia 2014 r. rygory wykonywania zawodu taksówkarza. Do końca roku, aby móc świadczyć takie usługi należy m.in. odbyć szkolenie i zdać egzamin przed państwową komisją. Jednym z elementów takiego szkolenia jest topografia miejscowości, w której taksówkarz będzie świadczył swoje usługi.
Od 1 stycznia 2014 r. to się zmieni. W miastach do 100 tys. mieszkańców szkolenia i egzaminy nie będą w ogóle organizowane. Jedynie w największych aglomeracjach (tych, w których mieszka więcej niż 100 tys. osób) ustawodawca pozostawił samorządom do rozstrzygnięcia, czy egzamin będzie organizowany, czy też nie.
Jednym z pierwszych miast, które zadecydowało, że po 1 stycznia 2014 r. szkolenia i egzaminy będą obowiązkowe jest Warszawa. – Podjęta przez radę uchwała określa, że tak jak obecnie, aby uzyskać licencję taksówkarza, trzeba odbyć szkolenie – mówi Monika Żukowska z Wydziału Prasowego m.st. Warszawy.
Szkolenie obejmuje przepisy prawa miejscowego, w tym przepisy porządkowe obowiązujące przy przewozie osób i bagażu, a także zagadnienia z topografii miasta. Kandydat na taksówkarza zapozna się w jego trakcie także z obowiązującymi w mieście taryfami za przewóz. Szkolenie w Warszawie zakończy się egzaminem.
Zarówno szkolenie jak i egzamin będzie odpłatne. Jak wynika z uchwały rady m.st. Warszawy opłata za uczestnictwo w szkoleniu nie może przekroczyć 20 proc. kwoty przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie tego szkolenia Ponieważ w 2013 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosi 3713 zł. Za szkolenie trzeba będzie zapłacić 742,6. Opłatę za szkolenie pomniejsza się o wysokość opłaty egzaminacyjnej, która w Warszawie wynosi 260 zł od osoby.