Rz: Po protestach przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat oraz przegranej w Trybunale Konstytucyjnym „Solidarność" przygotowuje skargę w tej sprawie do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jakie są szanse na powodzenie?
Marcin Zieleniecki:
Nie chcę mówić, że jestem optymistą, ale wyników badań statystycznych nie można podważyć. Zgodnie ?z raportem GUS opublikowanym już po wyroku TK rośnie średnia długość życia w Polsce, skraca się jednak okres pozostawania w zdrowiu. ?A właśnie dobre zdrowie, zgodnie z konwencją nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy, jest warunkiem podniesienia wieku emerytalnego powyżej 65 lat. Co prawda konwencja jest z 1952 r., ale Polska ratyfikowała ją w 2003 r. Więc powinna być u nas stosowania. Możliwość skargi do MOP zasugerował zresztą sam Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku oddalającego skargi na podniesienie wieku emerytalnego. Znaczące jest także, że ten wyrok zapadł niejednogłośnie – sześciu spośród 14 sędziów było innego zdania. Poza tym Trybunał 17 lipca wydał postanowienie sygnalizacyjne z uwagami dla Sejmu dotyczącymi niezbędności podjęcia systemowych działań wspierających decyzję o podwyższaniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Potwierdza to słuszność naszych zarzutów, że podniesienie wieku emerytalnego dotyka osób schorowanych, które nie są w stanie dłużej pracować i zarabiać na przyszłe świadczenie.
Jaki może być skutek pozytywnego rozpatrzenia skargi przez MOP?
Międzynarodowa Organizacja Pracy wystąpi wtedy do naszych władz o dostosowanie naszych przepisów do konwencji. Potwierdzi to niezbicie, że podniesienie wieku emerytalnego zostało wprowadzone niezgodnie z prawem.