Marcin Zieleniecki o skardze Solidarności na podniesienie wieku emerytalnego

Rozmowa: Marcin Zieleniecki, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert NSZZ „Solidarność”

Publikacja: 21.08.2014 09:33

Rz: Po protestach przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat oraz przegranej w Trybunale Konstytucyjnym „Solidarność" przygotowuje skargę w tej sprawie do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jakie są szanse na powodzenie?

Marcin Zieleniecki:

Nie chcę mówić, że jestem optymistą, ale wyników badań statystycznych nie można podważyć. Zgodnie ?z raportem GUS opublikowanym już po wyroku TK rośnie średnia długość życia w Polsce, skraca się jednak okres pozostawania w zdrowiu. ?A właśnie dobre zdrowie, zgodnie z konwencją nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy, jest warunkiem podniesienia wieku emerytalnego powyżej 65 lat. Co prawda konwencja jest z 1952 r., ale Polska ratyfikowała ją w 2003 r. Więc powinna być u nas stosowania. Możliwość skargi do MOP zasugerował zresztą sam Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku oddalającego skargi na podniesienie wieku emerytalnego. Znaczące jest także, że ten wyrok zapadł niejednogłośnie – sześciu spośród 14 sędziów było innego zdania. Poza tym Trybunał 17 lipca wydał postanowienie sygnalizacyjne z uwagami dla Sejmu dotyczącymi niezbędności podjęcia systemowych działań wspierających decyzję o podwyższaniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Potwierdza to słuszność naszych zarzutów, że podniesienie wieku emerytalnego dotyka osób schorowanych, które nie są w stanie dłużej pracować i zarabiać na przyszłe świadczenie.

Jaki może być skutek pozytywnego rozpatrzenia skargi przez MOP?

Międzynarodowa Organizacja Pracy wystąpi wtedy do naszych władz o dostosowanie naszych przepisów do konwencji. Potwierdzi to niezbicie, że podniesienie wieku emerytalnego zostało wprowadzone niezgodnie z prawem.

A jakie to ma przełożenie na poszczególnych emerytów, którym już teraz przepisy sukcesywnie przesuwają o kolejne miesiące moment przejścia na emeryturę?

Negatywna ocena MOP potwierdziłaby prawo mężczyzn, których nowy wiek emerytalny przekracza już 65 lat, do żądania od państwa polskiego odszkodowania za bezprawne wydłużenie aktywności zawodowej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. ?Jest to jednak oddzielny ?tryb postępowania, który wymaga złożenia wniosku ?do ZUS o przyznanie świadczenia i później wyczerpania całej drogi odwoławczej przed sądami powszechnymi. Dopiero wtedy można złożyć skargę do Trybunału ?o rekompensatę straconego świadczenia.

Uznanie naszej skargi przez MOP byłoby potwierdzeniem naruszenia prawa przy podnoszeniu wieku emerytalnego i silnym argumentem za prawem emeryta do odszkodowania za to. Każdy zainteresowany musiałby jednak podjąć takie postępowanie na własne ryzyko.

Rz: Po protestach przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat oraz przegranej w Trybunale Konstytucyjnym „Solidarność" przygotowuje skargę w tej sprawie do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jakie są szanse na powodzenie?

Marcin Zieleniecki:

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo