Reklama
Rozwiń

500plus: lepsza wypłata do ręki. Świadczenie na koncie może zostać zajęte

Gdy świadczenie trafi na konto dłużnika, może zostać zajęte. Rodzic straci możliwość przeznaczenia go na potrzeby dziecka.

Publikacja: 31.03.2016 19:19

500plus: lepsza wypłata do ręki. Świadczenie na koncie może zostać zajęte

Foto: materiały prasowe

Choć świadczenia wychowawcze będą zwolnione z egzekucji, lepiej, by zadłużeni rodzice pobierali je w gotówce. Komornik, zajmując konto bankowe, nie przejmuje nad nim kontroli i nie wie, jakie środki na nie wpływają. Zdarza się więc, że zajmowane są także kwoty, które nie powinny podlegać egzekucji.

Dlatego dłużnik, który chce ustrzec pieniądze wolne z mocy prawa od egzekucji, składa u komornika wniosek o zwolnienie wraz z uzasadnieniem i dokumentem świadczącym o tym, że rachunek jest zasilany przez takie środki. Rodzic może jednak nie mieć świadomości, że właśnie wyczerpał kwotę wolną od egzekucji z rachunku bankowego. Wówczas bank dokonuje potrąceń. Pewnego dnia może się więc okazać, że nic na koncie nie zostało. Pozostałe środki (np. te pochodzące ze świadczenia wychowawczego) bank przekaże egzekutorowi. A zanim dłużnik złoży wniosek do komornika o zwolnienie z egzekucji, ściągnięta kwota zostanie przekazana wierzycielowi. Jeśli potrącenie zostało już dokonane, trudno będzie odzyskać pieniądze.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono