Fala zwolnień pogorszyła nastroje pracowników

Aż dwie trzecie pracujących Polaków śledzi doniesienia medialne o masowych zwolnieniach w kraju i na świecie, a spora część z nich niepokoi się o swoją sytuację na rynku pracy.

Publikacja: 12.03.2025 17:26

Pracownicy cenią sobie stabilność zatrudnienia

Pracownicy cenią sobie stabilność zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

Informacje o największej od wybuchu pandemii Covid-19 fali zwolnień grupowych w 2024 r. pogorszyły nastroje polskich pracowników. Odsetek osób, które dobrze oceniają swoją sytuację na rynku pracy zmalał w tym roku do 43 proc. z 47 proc. rok wcześniej - dowodzi ogłoszony w środę „Barometr Polskiego Rynku Pracy” agencji zatrudnienia Personnel Service.

Krzysztof Inglot, założyciel i ekspert Personnel Service zwracał uwagę, że na to pogorszenie pracowniczych nastrojów wpłynęły nagłaśniane w mediach informacje o zwolnieniach grupowych w Polsce i na świecie. To nagłośnienie nie było bezpodstawne – jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, w 2024 roku pracodawcy nad Wisłą zapowiedzieli zwolnienia grupowe obejmujące 37,3 tys. pracowników (o ponad jedną piątą więcej niż rok wcześniej) zaś liczba osób, które straciły pracę wzrosła w ciągu zeszłego roku prawie o 60 proc., do 27 tys. Po części było to efektem kadrowych cięć zgłoszonych w poprzednich latach.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Poszukiwanie pracy
Rekordowe zainteresowanie zmianą pracy. Które branże są najbardziej narażone na rotację?
Poszukiwanie pracy
To jest już rynek pracodawcy. Kandydaci szturmują oferty
Poszukiwanie pracy
Więcej firm chce zatrudniać niż zwalniać
Poszukiwanie pracy
Startuje Program Kariera - szansa na elitarne płatne praktyki
Poszukiwanie pracy
Nie wystarczy znaleźć i zrekrutować dobrego kandydata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama