Greenpeace do Morawieckiego: Przestańcie oszukiwać górników

Dyrektor programowy Greenpeace Polska napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z porozumieniem dotyczącym restrukturyzacji górnictwa. - Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia - uważa Paweł Szypulski.

Aktualizacja: 29.09.2020 15:19 Publikacja: 29.09.2020 14:57

Greenpeace do Morawieckiego: Przestańcie oszukiwać górników

Foto: Greenpeace Polska

W 2049 r. zamknięta zostanie ostatnia kopalnia węgla w Polskiej Grupie Górniczej – wynika z porozumienia zawartego w piątek między górniczymi związkami zawodowymi a stroną rządową.

Do tego czasu straty nierentownych kopalń pokrywane będą z budżetu państwa, a roczne dotacje sięgną na początku 1 mld zł.

W sprawie osiągniętego porozumienia do premiera Mateusza Morawieckiego list napisał dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.

- To porozumienie jest zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji. Nie zabezpiecza ono interesu społeczeństwa, a skupia się na partykularnych interesach polityków dbających o swoje stołki i związkowców, którzy - jak widać - nie reprezentują prawdziwego interesu pracowników branży. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia. Zamiast wskazania nowych perspektyw dla regionów górniczych mamy porozumienie, które nie ma szans na realizację i które jest klasycznym chowaniem głowy w piasek - przekonuje.

- Z uwagi na kompletne oderwanie od rzeczywistości prawnej, gospodarczej i politycznej, w jakiej funkcjonujemy zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej, już w momencie ogłoszenia plan pozbawiony jest szans na wdrożenie w życie. Fikcja, którą generuje nie służy ani interesom pracowników branży górniczej, ani interesom regionów węglowych, ani szerzej - polskiego społeczeństwa - przekazał Szypulski w liście do premiera i związkowców.

- Wzywam stronę rządową i przedstawicieli związków zawodowych, by przestali zwodzić  pracowników branży górniczej i wykazali prawdziwą troskę o przyszłość ludzi pracujących w górnictwie oraz ich rodzin. Należy wypracować realny plan sprawiedliwej transformacji z udziałem szerokiego głosu społeczeństwa. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sprawiedliwej transformacji - dodał dyrektor Greenpeace Polska.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne