Kamil Bortniczuk wraz z Adamem Bielanem zostali 5 lutego usunięci z Porozumienia - wcześniej doszło do zawieszenia Bielana w prawach członka partii.

Obaj usunięci z Porozumienia politycy uważają tę decyzję za nieważną ponieważ - w ich ocenie - zarząd partii został jesienią 2020 roku poszerzony niezgodnie ze statutem, a sam Jarosław Gowin, przewodniczący ugrupowania, w istocie nie jest już prezesem Porozumienia od 2017 roku, gdyż jego trzyletni mandat na tym stanowisku nie został przedłużony.

W związku z brakiem wybranego zgodnie ze statutem przewodniczącego p.o. prezesem Porozumienia ma być - według Bielana i jego stronników - właśnie on, jako przewodniczący konwencji krajowej partii.

Bielan - uznając się za p.o. przewodniczącego partii - odwołał już ze stanowiska rzecznik prasową partii, Magdalenę Srokę i powołał na stanowisko rzecznika posła Włodzimierza Tomaszewskiego. Bielan spotkał się też z Jarosławem Kaczyńskim, którego zapewnił o poparciu Porozumienia dla Zjednoczonej Prawicy. 

Z kolei Gowin zawiesił swój udział w spotkaniach Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Gowin wysłał też list do członków Porozumienia, w którym apelował, by nie szukać poza partią "możnych politycznych protektorów".

12 lutego pojawiła się informacja o zawieszeniu w prawach członków Porozumienia Michała Cieślaka (ministra w KPRM ds. samorządów), Zbigniewa Gryglasa (wiceministra aktywów państwowych) i Jacka Żalka (wiceministra ds. funduszy i polityki regionalnej). Wśród zawieszonych jest też Tomaszewski.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - konflikt w partii wzmocnił czy osłabił Jarosława Gowina.

21,5 proc. respondentów uważa, że Gowin został osłabiony.

11 proc. jest zdania, że konflikt wzmocnił Gowina.

48,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei 19,4 proc. ankietowanych nie słyszało o takim konflikcie.

- Częściej na osłabienie pozycji Jarosława Gowina wskazują mężczyźni (25%), osoby o wykształceniu wyższym (24%) oraz badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (26%) i osoby z największych miast (32%). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które wskazują na osłabienie Jarosława Gowina  - z 13% wśród najmłodszych, do 24% wśród najstarszych - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10.02-11.02.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.