Ziobro: Jest zagrożenie, że TK sprawę konwencji stambulskiej odłoży na okres późniejszy

- To, co nas różni z premierem Mateuszem Morawieckim, to podejście do czasu. Młyny sprawiedliwości wolno działają - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując odesłanie sprawy konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego. - Jest zagrożenie, że TK, ponieważ ma bardzo wiele spraw do rozstrzygnięcia, tę sprawę odłoży na okres późniejszy do rozstrzygnięcia - dodał prezes Solidarnej Polski.

Aktualizacja: 30.07.2020 19:16 Publikacja: 30.07.2020 19:02

Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki

Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki

Foto: fotorzepa/ Robert Gardziński

qm

W poniedziałek lider Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej. - Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może w konsekwencji doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - tłumaczył.

W czwartek głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - oświadczył premier.

- W mojej ocenie zapisy konwencji stambulskiej są sprzeczne z polską konstytucją. Takie było też stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, kiedy PO na siłę forsowała przeprowadzenie tej konwencji - komentował w czwartek w Radiu Maryja Zbigniew Ziobro. Dodał, że „Solidarna Polska nie ma wątpliwości, że zapisy konwencji stambulskiej są sprzeczne z polską konstytucją”.

- To, co nas różni z premierem Mateuszem Morawieckim, to podejście do czasu. Młyny sprawiedliwości wolno działają. Sprawa ochrony życia w Trybunale Konstytucyjnym jest tego doskonałym przykładem - mówił minister sprawiedliwości w programie „Rozmowy niedokończone”. Jak dodał, „jest zagrożenie, że TK, ponieważ ma bardzo wiele spraw do rozstrzygnięcia, tę sprawę odłoży na okres późniejszy do rozstrzygnięcia”.

- Apelujemy, jako koalicjant, by ta sprawa była rozstrzygnięta, ponieważ są pewne skutki tej konwencji. To prowadzi do pewnych akcji w obszarze edukacji, wychowania młodzieży, które stanowią realne zagrożenie dla moralnej aksjologi, która winna być chroniona - powiedział prezes Solidarnej Polski. - My możemy rozstrzygnąć sprawę z konwencją stambulską, jeśli oczywiście będzie wola wszystkich stron naszego obozu politycznego. Będziemy namawiać pana premiera by tej sprawy nie odkładać. Obiecywaliśmy naszym wyborcom, że będziemy bronić tych wartości, które wywodzą się z judeochrześcijańskich korzeni i stanowią o polskiej tożsamości. Te wartości obecnie są zagrożone - dodał.

Oprócz Ziobry w Radiu Maryja występowali jednocześnie europoseł Patryk Jaki i wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski - obaj również z Solidarnej Polski. - Sama konwencja to jest zbiór pewnych deklaracji. Pewnych oczekiwań, jak państwa będą kształtować swój porządek prawny - mówił zastępca Ziobry. - Twierdzenie, że wypowiedzenie konwencji mogłoby w jakiś sposób bezpośrednio dotknąć ofiary przemocy domowej jest kłamstwem i manipulacją - dodał.

Z kolei Patryk Jaki przekonywał, że „obecnie trwa wojna cywilizacji”. - Trwa walka o zabicie cywilizacji zachodniej, której fundamenty są określona jako: etyka chrześcijańska, filozofia grecka i prawo rzymskie - mówił. - Przez lata w Europie Zachodniej widzieliśmy niszczenie etyki chrześcijańskiej, moralności, która porządkuje nasze życie - ocenił.

- Kiedyś w centrum wojny cywilizacyjnej była walka klas, dzisiaj w centrum jest walka płci - dodał europoseł PiS, stwierdzając, że „za każdym razem, kiedy w historii rozmontowywano system moralnych wartości opartych na etyce chrześcijańskiej, dochodziło do niekontrolowanego przepływu zła”. - Kiedy marksizm się skompromitował, to lewica szukała nowego punktu odniesienia, dlatego przebrała się w coś innego. Dzisiaj to ubiór ideologi gender i próba niszczenia naszej cywilizacji - powiedział Patryk Jaki.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego