Premier: Zgodność konwencji stambulskiej z konstytucją zbada Trybunał Konstytucyjny

- Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - oświadczył premier Mateusz Morawiecki oceniając, że podnoszone w debacie publicznej wątpliwości co do pewnych fragmentów konwencji muszą zostać we właściwy sposób wyjaśnione.

Aktualizacja: 30.07.2020 12:03 Publikacja: 30.07.2020 10:57

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

W poniedziałek lider Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej. - Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może w konsekwencji doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - tłumaczył.

Członek Rady Liderów Konfederacji poseł Janusz Korwin-Mikke informował, że wszystkie trzy partie wchodzące w skład formacji (KORWiN, Ruch Narodowy i Korona) jednomyślnie poprą wystąpienie Polski z konwencji, jeśli taka propozycja zostanie w Sejmie zgłoszona. Przeciw wypowiadaniu konwencji opowiadają się m.in. politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

W czwartek głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy z całą mocą realizuje różne działania, które mają służyć zapobieganiu przemocy domowej, a w przypadku, gdy ona wystąpi, mają wspierać ofiary przemocy - oświadczył, wymieniając jako przykład wdrożenie ustawy antyprzemocowej i "znaczące rozszerzenie" sieci placówek pomocy ofiarom przemocy. - To sieć, z której korzystają w realny sposób setki osób miesięcznie i ta liczba wzrasta - mówił podkreślając, że ta sieć jest rozbudowywana i potrzebna. - To najlepszy dowód, że bardzo poważnie podchodzimy do tematu - stwierdził.

Przypomniał też wdrożenie przepisów o eksmisji sprawców przemocy. - W przypadku naszej ustawy (...) ofiara jest chroniona od początku do końca w maksymalnie możliwym stopniu, a sprawca, napastnik, jest zmuszony do opuszczenia domu - podkreślił. Zapewnił, że rząd z wielką determinacją podchodzi do działań, które mają wzmocnić pozycję ofiar przemocy domowej.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

- W dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową - powiedział premier oceniając, że to "bardzo poważne wątpliwości", nad którymi nie można przejść do porządku dziennego i które trzeba "we właściwy sposób zaadresować".

- Jako rząd podzielamy częściowo te obawy i mamy prawo sądzić, że dokument może być niezgodny z konstytucją w zakresie m.in. bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych oraz prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem. Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - oświadczył Mateusz Morawiecki.

- Sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury - podkreślił.

"Zainicjowaliśmy współpracę ponad granicami"

- Jednocześnie chcę bardzo głośno zaprotestować przeciwko fałszywej tezie, przeciwko manipulacjom, które imputują nam, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza jakiekolwiek przyzwolenie na przemoc - powiedział premier.

Ocenił, że w kwestii ochrony ofiar przemocy domowej polska legislacja jest lepsza niż w niektórych państwach europejskich, do których "lubią się odwoływać" przeciwnicy polityczni obecnej władzy.

- Ochrona przed przemocą i pomoc ofiarom przemocy nie może być w pełni skuteczna, jeśli zamiast realnych recept na realne źródła przemocy wybiera ideologię, a takie ryzyko zachodzi w przypadku konwencji stambulskiej - powiedział Morawiecki. Stwierdził, że rząd od kilku lat skutecznie wzmacnia pozycję ofiar przemocy domowej oraz wszystko, co służy zapobieganiu przemocy domowej. - I będziemy to robić - zadeklarował.

Odnosząc się do walki z przemocą oraz do ochrony ofiar premier zauważył, że warto działać na polu międzynarodowym. - Dlatego zainicjowaliśmy współpracę ponad granicami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dostało wyraźne zadanie dotyczące współpracy z innymi państwami w wypracowaniu takich odpowiednich zapisów, które nie będą nasycone jakimikolwiek treściami, a więc i wątpliwościami światopoglądowymi związanymi z rewolucją obyczajową, którą niektórzy chcą nam narzucić, a jednocześnie będą pewnym wspólnym mianownikiem kilku, kilkunastu czy może kilkudziesięciu państw dotyczącym zapisów chroniących ofiary przemocy domowej - mówił premier. Przypomniał w tym kontekście, że nie wszystkie państwa europejskie ratyfikowały konwencję stambulską.

Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne