Sejm wybrał patronów roku 2015

Osoby, którym będzie poświęcony 2015 rok, wyznaczyła Komisja Kultury.

Publikacja: 30.10.2014 01:00

Uhonorować Jana Długosza chcą PSL i SP

Uhonorować Jana Długosza chcą PSL i SP

Foto: Wikimedia Commons

Patronami 2015 roku będą Jan Paweł II i Jan Długosz. Przypada bowiem wówczas dziesiąta rocznica śmierci papieża i 600. urodzin kronikarza. Rok 2015 będzie też Rokiem Teatru Publicznego z okazji 250. rocznicy powstania najstarszego w Polsce Teatru Narodowego w Warszawie. Taki zestaw patronów ogłosi Sejm. Zgodnie ze swoim regulaminem może wskazać ich trzech.

Formalnie do tej pory tego nie zrobił, a do końca października kandydatów można jeszcze zgłaszać do Komisji Kultury. Ona ma z kolei czas do końca listopada, by przedstawić sprawozdanie Sejmowi. – Dopóki komisja nie podejmie decyzji, nie mogę potwierdzić naszego wyboru – mówi szefowa komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. Przyznaje jednak, że komisja nie ma dużego pola manewru.

O tym, że Jan Paweł II będzie patronem, komisja zdecydowała już w ubiegłym roku. Posłowie PiS chcieli, by papieżowi był poświęcony rok 2014, jednak parlamentarzyści PO wymusili zmianę daty. Uchwalenia Roku Jana Długosza chcą PSL i Sprawiedliwa Polska oraz m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński i krakowski samorząd. Z kolei uchwalenie Roku Teatru proponuje Ministerstwo Kultury. Komisja często przystaje na propozycje rządu, bo gwarantuje to bogaty program obchodów.

Do komisji wpłynęły też inne wnioski, m.in. o upamiętnienie prof. Haliny Szwarc, rodziny Witkiewiczów, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Twardowskiego oraz zesłańców Sybiru.

Jacek Świat, reprezentant PiS w Komisji Kultury, potwierdza jednak, że na tym tle wyróżniają się kandydatury wstępnie zaakceptowane.

Ta ponadpartyjna zgoda to w Sejmie ewenement, bo zazwyczaj wyborowi patronów towarzyszyły spory. Przed rokiem za patronów Sejm obrał legendarnego kuriera Jana Karskiego, etnografa Oskara Kolberga oraz św. Jana z Dukli.

Przeciw tej ostatniej kandydaturze protestował Twój Ruch, bo życiorys XV-wiecznego pustelnika przepleciony jest legendami mówiącymi m.in. o jego pojawianiu się w chmurach. Poseł Twojego Ruchu Roman Kotliński przekonywał z mównicy, że są wątpliwości wobec istnienia św. Jana, podobnie jak św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Rok wcześniej wybuchła awantura, gdy komisja nie chciała przystać na propozycję PiS, by 2013 ogłosić Rokiem Powstania Styczniowego. Tym razem niewielki spór dotyczy tylko tego, czy oprócz Jana Pawła II ogłaszać innych patronów. – Uważamy, że Jan Paweł II jest tak ważną postacią, iż warto odstąpić od tradycji trzech patronatów, a przykładowo Długosza mógłby przejąć Senat – mówi Świat. Jednak PiS nie wydaje się zdeterminowany w obronie swojego stanowiska.

Senat też może wyznaczyć trzech patronów. – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie – informuje szef senackiej Komisji Kultury Grzegorz Czelej z PiS. Jednak najpewniej będzie wśród nich poeta ks. Jan Twardowski, który obchodziłby w 2015 roku 100. urodziny.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne