Patronami 2015 roku będą Jan Paweł II i Jan Długosz. Przypada bowiem wówczas dziesiąta rocznica śmierci papieża i 600. urodzin kronikarza. Rok 2015 będzie też Rokiem Teatru Publicznego z okazji 250. rocznicy powstania najstarszego w Polsce Teatru Narodowego w Warszawie. Taki zestaw patronów ogłosi Sejm. Zgodnie ze swoim regulaminem może wskazać ich trzech.
Formalnie do tej pory tego nie zrobił, a do końca października kandydatów można jeszcze zgłaszać do Komisji Kultury. Ona ma z kolei czas do końca listopada, by przedstawić sprawozdanie Sejmowi. – Dopóki komisja nie podejmie decyzji, nie mogę potwierdzić naszego wyboru – mówi szefowa komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. Przyznaje jednak, że komisja nie ma dużego pola manewru.
O tym, że Jan Paweł II będzie patronem, komisja zdecydowała już w ubiegłym roku. Posłowie PiS chcieli, by papieżowi był poświęcony rok 2014, jednak parlamentarzyści PO wymusili zmianę daty. Uchwalenia Roku Jana Długosza chcą PSL i Sprawiedliwa Polska oraz m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński i krakowski samorząd. Z kolei uchwalenie Roku Teatru proponuje Ministerstwo Kultury. Komisja często przystaje na propozycje rządu, bo gwarantuje to bogaty program obchodów.
Do komisji wpłynęły też inne wnioski, m.in. o upamiętnienie prof. Haliny Szwarc, rodziny Witkiewiczów, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Twardowskiego oraz zesłańców Sybiru.
Jacek Świat, reprezentant PiS w Komisji Kultury, potwierdza jednak, że na tym tle wyróżniają się kandydatury wstępnie zaakceptowane.