Reklama
Rozwiń

Muzeum Auschwitz-Birkenau pozywa Grzegorza Brauna

Negowanie istnienia komór gazowych jest nie tylko przejawem antysemityzmu i ideologii nienawiści, ale w Polsce także przestępstwem - napisał w mediach społecznościowych dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Piotr M. A. Cywiński, reagując na słowa Grzegorza Brauna. Muzeum zapowiada pozew. Prokuratura wydaje oświadczenie. Reaguje Ambasada Izraela.

Publikacja: 10.07.2025 16:20

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: PAP, Leszek Szymański

Podczas czwartkowej rozmowy a Radiem Wnet Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej, zanegował istnienie komór gazowych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

Ze stacją Braun połączył się zdalnie z Jedwabnego, gdzie, jak twierdził, „z jednej strony szykuje się kolejny spektakl, akt antypolskiej, żydowskiej propagandy z celebrą państwową i osłoną policyjną, a z drugiej strony licznie zgromadzili się Polacy rodacy, którzy dopominają się prawdy, a zatem dopominają się wznowienia ekshumacji w Jedwabnem”.

Stwierdził też, że „Auschwitz z komorami gazowymi to niestety fake”, a kto o tym mówi, „ten zostaje oskarżany o straszne rzeczy, odsądzany od czci i wiary”.

Dziennikarz przerywa rozmowę z Braunem

Po tej wypowiedzi prowadzący rozmowę Łukasz Jankowski zdecydowało jej przerwaniu. -  Są granice cynizmu politycznego, pogoni za głosami, za sensacją tam, gdzie jest kilka milionów ofiar i pamięć o nich. Tam, gdzie de facto na taniej prowokacji stara się zbić kapitał polityczny, trzeba powiedzieć „stop” – tłumaczył Jankowski. 

Czytaj więcej

Teorie spiskowe Grzegorza Brauna. Z jego słów wypływa rosyjska terminologia
Reklama
Reklama

Muzeum Auschwitz-Birkenau o wypowiedzi Brauna: negacjonizm i znieważenie pamięci

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Piotr M. A. Cywiński, wyraził stanowczy sprzeciw wobec skandalicznej i zakłamanej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, który zaprzeczał istnieniu komór gazowych w obozie Auschwitz. Podkreślił, że takie wypowiedzi to nie tylko akt negacjonizmu, który jest przestępstwem ściganym na mocy polskiego prawa, ale także znieważenie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i wyraz pogardy wobec ocalałych i ich rodzin.

Cywiński przypomniał, że w komorach gazowych Auschwitz mordowano przede wszystkim Żydów, uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy, natychmiast po deportacji do obozu. Zaznaczył, że komory gazowe służyły także do uśmiercania innych grup więźniów, w tym jeńców sowieckich, polskich więźniów wybranych z obozowego szpitala, chorych i bardzo osłabionych więźniów oraz ponad czterech tysięcy Romów, głównie kobiet i dzieci, zamordowanych w sierpniu 1944 roku w tzw. Zigeunerlager.

Czytaj więcej

Muzeum Auschwitz i prawnicy potępiają upiększanie "zdjęć" ofiar Holokaustu

„Haniebne uderzenie w pamięć”

Cywiński ocenił wypowiedź Grzegorza Brauna jako haniebne uderzenie w pamięć o wszystkich tych ludziach oraz policzek wymierzony w tych więźniów, którzy ryzykowali życie, by dokumentować prawdę o niemieckich zbrodniach, ale też w ocalałych, którzy do dziś noszą traumę swoich osobistych losów.

Dyrektor Muzeum stwierdził, że wypowiedź Grzegorza Brauna stanowi jawne zanegowanie prawdy historycznej oraz wprowadzenie do debaty publicznej manipulacji opartej na antysemityzmie, fałszu i nienawiści. Podkreślił, że jest to wypowiedź niegodna osoby publicznej, zwłaszcza sprawującej mandat posła do Parlamentu Europejskiego, i że dla takich słów nie może być miejsca w przestrzeni politycznej, medialnej czy społecznej.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż. Partia Grzegorza Brauna czwartą siłą polityczną w Sejmie

Muzeum Auschwitz-Birkenau zawiadamia prokuraturę

Cywiński odrzucił tez stanowczo twierdzenie Brauna, jakoby Muzeum Auschwitz-Birkenau uniemożliwiało badania lub oferowało przekaz pseudohistoryczny, co zarzucał mu europoseł. 

Piotr Cywiński zapowiedział, że w związku z tą wypowiedzią zostanie złożony pozew do sądu o zniesławienie, a także skierowane zostanie zawiadomienie do prokuratury, gdyż negowanie istnienia komór gazowych jest nie tylko przejawem antysemityzmu i ideologii nienawiści, ale w Polsce także przestępstwem.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau ma pretensje do mediów

Piotr Cywiński zwrócił się także do mediów. Uważa, że na nich także ciąży odpowiedzialność, ponieważ umożliwiaja wypowiedzi osobom, „które wielokrotnie wykazały, że nie potrafią funkcjonować w przestrzeni publicznej bez wandalizmów, kłamstw, mowy nienawiści i rasizmu”.

Dyrektor Muzeum zaapelował do mediów o solidarne unikanie takich sytuacji i o niezapraszanie takich osób o rozmów.

Czytaj więcej

Kolejny wybryk europosła. Grzegorz Braun z zakazem wejścia do Sejmu
Reklama
Reklama

Prokuratura prowadzi „czynności sprawdzające”

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ poinformowała, że w związku z wypowiedzią Grzegorza Brauna, "prowadzi czynności sprawdzające".

"Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ prowadzi czynności sprawdzające w związku z negowaniem podczas audycji radiowej przez Grzegorza Brauna zbrodni nazistowskich popełnionych w KL Auschwitz, tj. o czyn z art. 55 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - czytamy w komunikacie, który opublikowano na X ok. 16.00. 

Za taki czyn grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest obowiązkowo podawany do publicznej wiadomości.

Wcześniej posłanka Anna Maria Żukowska zapowiedziała złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Brauna. Ma nim być "publiczne zaprzeczanie zbrodniom popełnionym przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej".  

Ambasada Izraela „stanowczo potępia”

Na wypowiedź polskiego europosła zareagowała ambasada Izraela.

Reklama
Reklama

Stanowczo potępiamy skandaliczne słowa Posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Brauna, który zakwestionował istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau” - czytamy w oświadczeniu  Ambasady Izraela w Polsce. "Tego typu niebezpieczne wypowiedzi są nie tylko nieprawdziwe, ale wzmacniają kampanie mowy nienawiści, zaprzeczanie Holokaustowi oraz stanowią obrazę pamięci milionów ofiar Zagłady" - pisze placówka dyplomatyczna. 

Kim jest Grzegorz Braun?

Grzegorz Braun to reżyser, twórca filmów dokumentalnych i polityk. Startował już w wyborach prezydenckich w 2015 r., jako kandydat niezależny uzyskał wówczas 124 tys. głosów (0,83 proc.). W prawyborach Konfederacji w 2020 r. zajął drugie miejsce za obecnym wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem (Ruch Narodowy). W latach 2019-2024 Braun zasiadał w Sejmie, zaś w 2024 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył ponad 113 tys. głosów i uzyskał mandat. W minionych latach Braun startował też w wyborach samorządowych – ubiegał się o urząd prezydenta Rzeszowa (w 2021 r. z wynikiem 9,1 proc. zajął czwarte miejsce w wyborach na prezydenta tego miasta) oraz Gdańska (w 2019 r. zdobył 11,86 proc. głosów, przegrywając z obecną prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w wyborach, które zorganizowano po zabójstwie Pawła Adamowicza). Kandydaturę Grzegorza Brauna w wyborach prezydenckich 2025 wspiera m.in. były lider Konfederacji i były poseł Janusz Korwin-Mikke, który był prezesem Partii KORWiN (na tym stanowisku zastąpił go Mentzen, a ugrupowanie przekształciło się w Nową Nadzieję).

Po tym, jak Grzegorz Braun ogłosił swój start w wyborach prezydenckich, wbrew decyzji Konfederacji, która jako swojego kandydata wskazała Sławomira Mentzena, lidera Nowej Nadziei, sąd partyjny Konfederacji usunął lidera Konfederacji Korony Polskiej z szeregów tego ugrupowania. Wcześniej Braun wchodził w skład kierownictwa Konfederacji, jako jeden z trzech liderów partii tworzących tę formację. 

Podczas czwartkowej rozmowy a Radiem Wnet Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej, zanegował istnienie komór gazowych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

Ze stacją Braun połączył się zdalnie z Jedwabnego, gdzie, jak twierdził, „z jednej strony szykuje się kolejny spektakl, akt antypolskiej, żydowskiej propagandy z celebrą państwową i osłoną policyjną, a z drugiej strony licznie zgromadzili się Polacy rodacy, którzy dopominają się prawdy, a zatem dopominają się wznowienia ekshumacji w Jedwabnem”.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Polityka
Kulisy upadku na Polskę rakiety Falcon 9. Dlaczego reakcja służb była spóźniona?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Michał Szułdrzyński: Polityka nam brunatnieje. Gdzie podziała się uśmiechnięta i liberalna Polska?
Polityka
Andrzej Duda wiesza zdrajców. Koniec kadencji czy początek politycznego powrotu?
Polityka
Dziennikarz przerwał rozmowę z Grzegorzem Braunem po wypowiedzi o ludobójstwie w Auschwitz
Polityka
Poseł Zbigniew Bogucki ma zostać szefem Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego. Znamy też inne nazwiska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama