Pilna nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie jest konieczna ze względu na konieczność implementacji do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywy NIS 2 (Network and Information Systems Directive 2). Termin minie 17 października.
NIS 2 ustanawia ogólne standardy w zakresie cyberbezpieczeństwa jednostek krytycznych dla funkcjonowania społeczeństwa UE oraz określa nowe zasady bezpieczeństwa dla operatorów usług kluczowych nie tylko w sektorze publicznym, ale również w prywatnym: w energetyce, bankowości czy opiece zdrowotnej. Tymczasem w Polsce projekt nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie zakłada, że nowymi regulacjami, oprócz podmiotów wskazanych bezpośrednio w NIS 2, objęte będą: administracja publiczna w zakresie zdecydowanie bardziej rozszerzonym niż zakłada to dyrektywa oraz m.in.: sektor farmaceutyczny i instytucje edukacyjne.
- Projekt nowelizacji ustawy implementującej NIS 2 do polskiego systemu prawnego zawiera przepisy surowsze od tych zawartych w treści dyrektywy – mówi dr hab. Marcin Górski, wykładowca na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie prawa europejskiego.
Jako przykład wskazuje zawarte w ustawie skrócenie do 7 dni kalendarzowych terminu na podanie informacji, czy dany podmiot należy kwalifikować jako kluczowy lub ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.