Berlin nie będzie rozmawiać o reparacjach

Po wizycie szefowej dyplomacji Niemiec Annaleny Baerbock w Warszawie nie ma postępu w sprawie wypłaty reparacji za drugą wojnę światową. I zdaniem Berlina nie będzie.

Publikacja: 04.10.2022 21:03

Berlin nie będzie rozmawiać o reparacjach

Foto: PAP/Albert Zawada

Sygnał, w jakim kierunku idzie niemiecka strategia, Baerbock wysłała już w poniedziałek wieczorem. Minister wzięła udział w ambasadzie RFN w Warszawie w obchodach Święta Jedności. Jednak w wygłoszonym przemówieniu nie odniosła się ani słowem do zapowiedzi kilka godzin wcześniej Zbigniewa Rau wysłania noty dyplomatycznej, w której polskie władze po raz pierwszy postawiły na agendzie stosunków dwustronnych kwestię reparacji. A ambasador Thomas Bagger zrobił tylko aluzję do tej kwestii, wskazując, że wobec wojny w Ukrainie Polska i Niemcy powinny unikać kwestii, które je dzielą.

Czytaj więcej

Szefowa MSZ Niemiec: Dla rządu federalnego kwestia reparacji jest zamknięta

Tego wieczoru w niemieckim przedstawicielstwie nie zjawił się żaden przedstawiciel polskich władz czy PiS, nawet na poziomie wiceministra. Rząd strategię Berlina mógł więc poznać dopiero następnego dnia, w czasie rozmów obojga ministrów. Na konferencji prasowej po tym spotkaniu polski minister obszernie odnosił się do kwestii reparacji, wskazując, że od tego zależy prawdziwe pojednanie obu krajów. Mówił także, że w ten sposób Polska i Niemcy mogłyby dać przykład światu, jak ostatecznie zamknąć krzywdy wyrządzone inwazją jednego kraju na drugi, być może odnosząc się do wojny na wschodzie. Minister wyraził też nadzieję, że stanowisko Niemiec „będzie ewoluowało”.

Jednak reakcja Baerbock była zupełnie odmienna. Minister poświęciła bezpośrednio kwestii reparacji dosłownie dwa zdanie. W jednym, w czasie wstępnego oświadczenia, powtórzyła znane stanowisko Berlina, że kwestia jest z punktu widzenia prawnego zamknięta. W drugim, w odpowiedzi na pytania dziennikarza, przyznała, że ten temat był omawiany w czasie rozmów obu delegacji.

Z naszych informacji wynika, że strategia Berlina niepodejmowania tego tematu wynika nie tylko z logiki prawnej, ale i politycznej. Za Odrą temat reparacji i szerzej ataków na Niemcy postrzega się jako element kampanii wyborczej PiS mobilizacji zniechęconego coraz gorszą sytuacją gospodarczą elektoratu. Niemieckie władze nie chcą się w taką logikę wpisywać.

Baerbock, która w poniedziałek wieczorem spotkała się m.in. z Rafałem Trzaskowskim i Szymonem Hołownią, a we wtorek wydłużyła pobyt w Polsce, aby odwiedzić nowo powstałą Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli, wiele mówiła natomiast o odpowiedzialności moralnej swojego kraju za II wojnę światową.

Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu
Polityka
Stany Zjednoczone unikną zapaści. Joe Biden poszedł na kompromis z republikanami
Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
Wybory w Turcji. Putin i Zełenski gratulują Erdoganowi
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Erdogan czy Kilicdaroglu - kto wygrał wybory w Turcji? Koniec głosowania w drugiej turze
Polityka
Erdogan pewien zwycięstwa