Szefowa MSZ Niemiec: Dla rządu federalnego kwestia reparacji jest zamknięta

Polskie społeczeństwo wciąż odczuwa skutki niemieckiej napaści i okupacji. Czas się zmierzyć z tym problemem - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podczas wspólnej konferencji ze swoją niemiecką odpowiedniczką, Annaleną Baerbock.

Publikacja: 04.10.2022 11:41

Szefowa MSZ Niemiec: Dla rządu federalnego kwestia reparacji jest zamknięta

Foto: Sebastian Indra/MSZ

Szef MSZ Polski mówił, że trauma, wciąż odczuwana przez pokolenia Polaków, hamuje rozwój stosunków polsko-niemieckich.

- Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem w Berlinie, współpracę, która powinna stworzyć modelowy system przezwyciężania traum, spowodowanych nielegalnym użyciem przemocy w stosunkach międzynarodowych - powiedział Rau.

Z tego właśnie powodu, wyjaśnił, wczoraj polski rząd wystąpił  do rządu Republiki Federalnej Niemiec z "wnioskiem o rozwiązanie tego problemu oraz sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej".

Rozmawialiśmy o reparacjach z panią minister Baerbock na spotkaniu w cztery oczy i na spotkaniu delegacji. Stanowisko rządu federalnego jest nam znane, stąd wczoraj podpisana przeze mnie nota.

Rau mówił, że Europa ponownie jest świadkiem wojny, niepotrzebnych strat i cierpienia.

- Berlin i Warszawa zgodnie potępiają agresję Rosji na Ukrainę, organizację fasadowych referendów i aneksji ukraińskich terytoriów - mówił Rau.

Niemcy i Polska zgadzają się też, że wojna musi się skończyć odzyskaniem pełnej integralności terytorialnej przez Ukrainę oraz w kwestii udzielania pomocy militarnej Ukrainie.

- Polska i Niemcy będą także udzielać wsparcia Ukrainie w aspekcie gospodarczym, w tym wspierając proces jej akcesji do UE. To nasz wspólny, niekwestionowany przez nikogo obowiązek - powiedział Rau.

Minister Baerbock rozpoczęła swoją wypowiedź od podziękowania za możliwość świętowania podczas wizyty w warszawie dnia zjednoczenia Niemiec, z której to okazji odbyło się przyjecie.

- Było dla nas zaszczytem, że w przyjęciu z tej okazji wzięli udział powstańcy warszawscy. Móc w taki wieczór rozmawiać ze sobą, to rzecz nie do przecenienia. Dziękujemy milionom Polaków, że mimo naszych przestępstw możemy wspólnie z Polską budować bezpieczeństwo Europy - mówiła niemiecka minister spraw zagranicznych.

- My, Niemcy, wiemy, jak wiele zawdzięczamy Polsce i Polakom, którzy pokazali, że warto wlaczuć o realizację marzeń o wolności. Bez Solidarności nie byłoby obalenia muru w moim kraju  - mówiła.

Szefowa niemieckiego MSZ odniosła się także do kwestii reparacji. Wczoraj do Niemiec została wysłana nota dyplomatyczna. co wczesniej zapowiadał rząd PiS.

- Wiem, że temat reparacji interesuje wielu Polaków. Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności historycznej i ma świadomość strat, i krzywd, jakie spowodował w Polsce. Pamięć tego musimy przekazywać młodym ludziom w Niemczech.  Wdzięczna jestem za rozmowy z ludźmi, bo obecność tego bólu jest odczuwalna do dziś. I to nie tylko wśród ludzi 90-letnich, ale i 9-letnich, bo pamięć tego bólu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie - mówiła minister.

Annalena Bearbock powiedziała, że kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta.

Stwierdziła, że "nie może nas tak dużo dzielić niż to, co nas łączy".

- Nie moglibyśmy wyświadczyć Putinowi większej przysługi niż rezygnując teraz z naszej europejskiej jedności  - mówiła szefowa niemieckiego MSZ.

- Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość - dodała. -  UE jest naszym instrumentem rozwoju wspólnej przyszłości i możliwością rozwiązywania problemów naszych obywateli w obu krajach

Baerbock podkreśliła, że atak Putina na Ukrainę skierowany jest m.in. na tę właśnie wspólnotę

Niemiecka minister podziękowała Polakom za zaoferowanie uciekającym Ukraińcom bezpiecznych domów.

Szef MSZ Polski mówił, że trauma, wciąż odczuwana przez pokolenia Polaków, hamuje rozwój stosunków polsko-niemieckich.

- Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem w Berlinie, współpracę, która powinna stworzyć modelowy system przezwyciężania traum, spowodowanych nielegalnym użyciem przemocy w stosunkach międzynarodowych - powiedział Rau.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Ambasadora Rosji nie ma obecnie w Polsce. Siergiej Andriejew wyjechał
Dyplomacja
Wiceszef MSZ: Ambasador Rosji wiedział, że zostanie obsztorcowany, zdezerterował
Dyplomacja
Kryzys w relacjach USA z Izraelem. Netanjahu w ostatniej chwili odwołuje wizytę
Dyplomacja
Rosyjska rakieta nad Polską. Ambasador Rosji nie stawił się w MSZ. Jak to tłumaczy?
Dyplomacja
Ambasador Rosji wezwany przez polski MSZ. Nie przyszedł. Jest oświadczenie