Polska, która sprawuje przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zwołała pilne posiedzenie Stałej Rady OBWE w sprawie sytuacji na Ukrainie. Z kolei Francja ogłosiła, iż prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Joe Biden przystali na propozycję francuskiego przywódcy Emmanuela Macrona w sprawie organizacji szczytu USA-Rosja ws. Ukrainy. Były szef MSZ Witold Waszczykowski był w poniedziałek w radiowej Trójce pytany, czy wierzy jeszcze w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu. - Inicjatywy dyplomatyczne, zaproponowane przez polityków najwyższego szczebla światowego - jeśli dojdzie do tych rozmów, to będzie odpowiedź. Jest jeszcze czas na dyplomację, tak - powiedział.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Jeśli Zachód ustąpi, następnym razem Putin zażąda włączenia Ukrainy do Rosji

Czy na obecnym etapie rozwoju sytuacji działania dyplomatyczne mogą być jeszcze skuteczne? - Wydaje się, że nie - ocenił były minister spraw zagranicznych. - Prezydent Putin nie poszukuje takiego dyplomatycznego rozwiązania. On w dalszym ciągu czeka na okup - ja to nazywam okup, inni nazywają to ustępstwami, koncesjami ze strony Zachodu. On się zachowuje trochę podobnie jak Korea Północna, która od czasu do czasu strzela w Pacyfik rakietami, oczekuje zapłaty - a to żywności, a to pieniędzy - mówił Waszczykowski.

- Prezydent Putin sformułował bardzo daleko idące żądania i czeka, że przynajmniej część tych żądań zostanie spełniona - podkreślił były szef polskiej dyplomacji. Jakie cele chce osiągnąć prezydent Rosji? - Chce wyeliminować Ukrainę z drogi na Zachód. Jemu nie odpowiada to, że dobrze prosperująca kiedyś Ukraina w objęciach Zachodu może stanowić alternatywę gospodarczo-ustrojową dla Rosjan żyjących pod dominacją Putina - powiedział Witold Waszczykowski.

Czytaj więcej

Konflikt w Donbasie. Ukraina: 80 naruszeń rozejmu przez separatystów

Europoseł dodał, że długofalowym celem prezydenta Federacji Rosyjskiej jest "odzyskanie dla Rosji potęgi, jaką miał Związek Radziecki". - On (Putin - red.) kiedyś - pamiętam - płakał, że upadek Związku Radzieckiego był największą tragedią w historii. On chce odwrócić tę sytuację. Odzyskał panowanie nad Białorusią, odzyskuje nad Kazachstanem, teraz walczy o Ukrainę. To oznaczałoby, że odzyskał potęgę równą Związkowi Radzieckiemu - mówił były szef MSZ.

W ostatnich dniach w Donbasie ma miejsce gwałtowna eskalacja konfliktu, a obie strony oskarżają się o naruszanie zasad zawieszenia broni i prowadzenie ostrzału terytorium drugiej strony z użyciem artylerii, moździerzy i broni maszynowej. W poniedziałek strona ukraińska informowała o 80 przypadkach naruszenia rozejmu ze strony separatystów.

Czytaj więcej

Separatyści informują o bitwie w pobliżu granic Rosji

Do eskalacji w Donbasie dochodzi w momencie, gdy Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ok. 150 tysięcy żołnierzy. Prezydent USA Joe Biden jest przekonany, że Rosja w najbliższych dniach dokona inwazji na Ukrainę, a jednym z celów ataku będzie Kijów. Amerykanie ostrzegają, że Moskwa może wykreować pretekst do przeprowadzenia interwencji - np. akt agresji przeciwko rosyjskojęzycznym mieszkańcom Donbasu.

W piątek władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej poinformowały o ewakuacji kobiet i dzieci z terytorium republik, dzień później ogłosiły decyzję o powszechnej mobilizacji.

Czytaj więcej

Biden: Jestem przekonany, że Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę

Jak informował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, na poniedziałek prezydent Putin zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa.