Zuzana Čaputová udzieliła obszernego wywiadu czeskiej telewizji w 103. rocznicę powstania Czechosłowacji. Uznała, że gdyby kraj, który rozpadł się 1 stycznia 1993 roku na Czechy i Słowację, utrzymał jedność, miałby „silniejszy głos na arenie międzynarodowej”. - Rzeczywistość jest taka, jaka jest. Jest to z korzyścią dla obu krajów - zaznaczyła.

- W tym czasie republika była bardzo nowoczesnym państwem, z nowoczesną konstytucją, sądem konstytucyjnym i prawem głosowania na kobiety. Utworzenie pierwszej Republiki Czechosłowackiej było warunkiem wstępnym niepodległej państwowości słowackiej - powiedziała Čaputová, odnosząc się do okresu, w którym Czechosłowacja powstała.

Čaputová podkreśliła, że w jej kraju rocznica ustanowienia Czechosłowacji jest już świętem narodowym, zgodnie z ubiegłoroczną decyzją słowackiego parlamentu. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy. - Cieszę się, że jest to święto” – powiedziała prezydent Słowacji, dodając, że większość obywateli jej państwa pozytywnie odbiera okres wspólnej republiki.

Zuzana Čaputová życzyła też powrotu do zdrowia prezydentowi Czech Milošowi Zemanowi. Ze względu na chorobę, przez którą od 10 leży w szpitalu, przełożone zostało tradycyjne wręczenie odznaczeń państwowych. Ma się odbyć 1 stycznia.

Czytaj więcej

Nagranie zaprezentował szef kancelarii prezydenta Czech Vratislav Mynář
Wideo: Prezydent Czech Miloš Zeman podpisuje dekret w szpitalu