Aktualizacja: 12.12.2024 04:32 Publikacja: 28.10.2021 14:58
Foto: prezident.sk/ Branislav Šimončík
Zuzana Čaputová udzieliła obszernego wywiadu czeskiej telewizji w 103. rocznicę powstania Czechosłowacji. Uznała, że gdyby kraj, który rozpadł się 1 stycznia 1993 roku na Czechy i Słowację, utrzymał jedność, miałby „silniejszy głos na arenie międzynarodowej”. - Rzeczywistość jest taka, jaka jest. Jest to z korzyścią dla obu krajów - zaznaczyła.
- W tym czasie republika była bardzo nowoczesnym państwem, z nowoczesną konstytucją, sądem konstytucyjnym i prawem głosowania na kobiety. Utworzenie pierwszej Republiki Czechosłowackiej było warunkiem wstępnym niepodległej państwowości słowackiej - powiedziała Čaputová, odnosząc się do okresu, w którym Czechosłowacja powstała.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
O 19 procent więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić za nocleg ze śniadaniem w trzygwiazdkowm hotelu w Szklarskiej Porębie, a o 29 procent w Szczyrku. W kwaterach prywatnych ceny rosną jeszcze bardziej. Na tym tle zaskakuje Zakopane, tam ceny są niższe nawet o 50 procent - wynika z analizy rankomat.pl.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Węgry na terenach dzisiejszej Słowacji wydobywały jedną trzecią światowego złota i zaspakajały blisko 80 procent europejskiego zapotrzebowania na ten kruszec. Miasta były tak bogate, że nawet dzisiejsze resztki ich świetności przytłaczają.
Donald Tusk leci w środę na szczyt przywódców państw skandynawskich i bałtyckich w Szwecji. Inaczej niż Węgry i Słowacja, to pewni sojusznicy, gdy zagrożenie ze strony Rosji narasta.
50 tysięcy klientów, cztery salony sprzedaży i bezpośrednie loty z trzech lotnisk – to osiągnięcia TUI w Czechach po pierwszym roku działalności. Na przyszły firma zapowiada podwojenie liczby turystów.
Czeski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4 proc. Koszt pieniądza spadł też w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Norwegowie zaś nie zdecydowali się na cięcie.
Wzrost gospodarczy w strefie euro okazał się w trzecim kwartale dwa razy wyższy niż prognozowano. Pomogły w tym lepsze od prognoz dane z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii.
Premier Słowacji Robert Fico, który został ciężko ranny w zamachu 15 maja, opowiedział portalowi Standard, że po raz kolejny otarł się śmierć. Na spotkanie, w którym brał udział, wszedł uzbrojony mężczyzna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas