Reklama
Rozwiń

Szczyt Unii wywołał spór o suwerenność

Opozycja ma nadzieję zjednoczyć prawicowy elektorat wokół antyunijnych haseł

Aktualizacja: 13.12.2011 07:58 Publikacja: 13.12.2011 01:32

Szczyt Unii wywołał spór o suwerenność

Foto: ROL

Zagrożenie suwerenności rozpaliło namiętności w większości europejskich państw. W Polsce brak precyzyjnych informacji o kształcie nowego paktu europejskiego i naszej roli dodatkowo wzmaga napięcia na scenie politycznej. Dziś prawica ma nadzieję wyprowadzić na ulice kilkanaście tysięcy osób.

– Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim próbom uszczuplania polskiej suwerenności – mówi „Rz" szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak. – Będziemy protestować na forum parlamentarnym, ale także w każdy inny możliwy w demokratycznym państwie sposób.

Dlatego dziś w 30. rocznicę stanu wojennego w stolicy PiS organizuje Marsz Niepodległości i Solidarności.

Opozycji nie podoba się również, że premier Donald Tusk nie konsultował wcześniej polskiego stanowiska na szczyt. Dlatego domaga się rozmów jeszcze przed podpisaniem umowy międzyrządowej, w której zostaną zapisane ustalenia Rady Europejskiej. Tym bardziej że w oświadczeniu kończącym szczyt zapisano, iż Polska przyłączy się do ustaleń dopiero po konsultacjach z parlamentem.

– Najbliższa debata w Sejmie 15 grudnia poświęcona polityce zagranicznej będzie okazją do rozmowy na ten temat – odpowiada „Rz" rzecznik rządu Paweł Graś.

Jednak nawet zdaniem koalicyjnego PSL to za mało. – Potrzebne jest porozumienie całej sceny politycznej – uważa szef Klubu PSL Jan Bury.

Wiele emocji budzi też finansowy udział Polski w ratowaniu strefy euro. Wciąż do końca nie wiadomo, ile wydamy na to pieniędzy.

Na Węgrzech premier Viktor Orban ostrzegł, że unia fiskalna może być zagrożeniem dla suwerenności kraju. Jeden z głównych dzienników podziękował na pierwszej stronie premierowi Cameronowi za użycie weta wobec planów rewizji traktatu lizbońskiego. Szef czeskiego MSZ Karel Schwarzenberg uznał, że porozumienie na szczycie zostało narzucone przez dwa największe kraje.

—e.o., e.g.

Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem
Polityka
Stan samorządu po roku nowej kadencji. Dr Karol Wałachowski o wyzwaniach polityki regionalnej i miejskiej
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie ufa Donaldowi Tuskowi