Dyskusja „Kościół wątpliwy moralnie" i porady dla osób pragnących wystąpić z Kościoła – m.in. takie punkty znalazły się w programie Dni Świeckości, które w drugiej połowie września odbędą się w Krakowie. W dyskusjach wezmą udział politycy SLD, m.in. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska i Joanna Senyszyn.

Wydarzenie odbędzie się w Krakowie już raz trzeci i politycy SLD uczestniczyli już w nich w  przeszłości. Jednak tym razem w organizację zaangażował się krakowski oddział Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, think-tanku ściśle związanego z SLD.

– Partia Leszka Millera zaczyna celowo nawiązywać do postulatów świeckiego państwa – ocenia specjalista od wizerunku dr Norbert Maliszewski, bo przykładów wystąpień Sojuszu krytycznych wobec Kościoła jest ostatnio więcej. Partia chce zmian w kodeksie wyborczym zakazujących agitacji w kościołach, a wczoraj do Klubu SLD wstąpił były poseł Ruchu Palikota Piotr Chmielowski słynący z antyklerykalnych poglądów.

SLD przestało sięgać po hasła rozdziału Kościoła od państwa po wyborach w 2011 r.

SLD przedstawiał stanowczo postulaty rozdziału Kościoła od państwa do wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Partia domagała się m.in. likwidacji Komisji Majątkowej zajmującej się zwrotem Kościołowi mienia zagrabionego w PRL. Doszło wtedy do głośnego sporu ówczesnego posła SLD Sławomira Kopycińskiego z rzecznikiem episkopatu Polski ks. Józefem Klochem na temat wartości gruntów zwróconych Kościołowi.

Od tamtej pory zaangażowanie polityków SLD w sprawy związane z Kościołem  osłabło. –  Wpływ miał na to raport politologa dr. hab. Rafała Chwedoruka zamówiony dla Centrum Daszyńskiego. Wśród przyczyn słabego wyniku wyborczego w 2011 roku wskazywał właśnie zaangażowanie się w spory światopoglądowe – mówi jeden z naszych rozmówców w SLD.

Czy SLD wraca do retoryki sprzed lat?  – Nie obserwuję żadnej zmiany programu SLD  – mówi poseł Chmielowski.

Zdaniem posła PiS Andrzeja Jaworskiego Leszek Miller prowadzi jednak grę na osłabienie Janusza Palikota. Podobnie uważa dr Maliszewski. – Chce pozbyć się  konkurencji  po lewej stronie – twierdzi politolog.

Nowy poseł SLD w Ruchu Palikota należał do polityków najmocniej słynących z antyklerykalnych poglądów. Wysłał m.in. interpelację do minister edukacji, w której zaalarmował, że nauczanie na lekcji religii o cudownej przemianie wody w wino odbywa się wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Pod interpelacją podpisał się też inny były poseł RP Adam Kępiński, który Klub SLD zasilił w lutym.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Chmielowski mówi „Rz", że w Klubie SLD chce zajmować się transportem i służbą zdrowia. Jednak gdy w piątek partia zgłosiła projekt zakazujący agitacji w kościołach, wystąpił na konferencji prasowej poświęconej projektowi.

O zmianie nastawienia SLD do spraw światopoglądowych może nawet świadczyć fakt, że w partyjnej gazetce „Socjaldemokraci" rusza właśnie publikacja powieści w odcinkach „Towarzysz Mateusz" parodiującej serial „Ojciec Mateusz". Zamiast duchownego zagadki kryminalne ma rozwiązywać w niej były aparatczyk PZPR.

Zdaniem dr. Maliszewskiego SLD będzie sięgał po antyklerykalne hasła do czasu, gdy partia Palikota przestanie być dla niego konkurencją. – Leszek Miller będzie robił to nawet kosztem zdobywania wyborców niezadowolonych z PO – ocenia.