Pracownicy MF zatrzymani za wyłudzenia VAT otrzymali odprawy

Żadnego z pracowników Ministerstwa Finansów, którzy trafili do aresztu za wyłudzenia VAT, nie zwolniono z resortu dyscyplinarnie.

Aktualizacja: 31.10.2019 08:13 Publikacja: 30.10.2019 19:14

Według prokuratury na przestępczej działalności urzędników Ministerstwa Finansów budżet państwa stra

Według prokuratury na przestępczej działalności urzędników Ministerstwa Finansów budżet państwa stracił ok. 5 mln zł

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Wszyscy urzędnicy, którzy w głośnej aferze – opisywanej na naszych łamach – usłyszeli zarzuty karne, zwolniono z pracy z zachowaniem odpraw – ustaliła „Rzeczpospolita". Dwóch z nich zostało aresztowanych w czasie, kiedy przebywali na wypowiedzeniu – a więc formalnie byli pracownikami ministerstwa.

Odeszli z odprawami

„W chwili, w której dotarły do mnie jako Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o potencjalnych nieprawidłowościach dotyczących osób pracujących w strukturach Ministerstwa Finansów, natychmiast podjąłem decyzję o ich odwołaniu z zajmowanych stanowisk i rozwiązaniu z nimi stosunków pracy. Nastąpiło to na kilka miesięcy przed opisywanymi w artykule zatrzymaniami" – napisał w środę w oświadczeniu, będącym reakcją m.in. na teksty „Rz" Marian Banaś, obecny prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Ujawniając tę informację, były wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przyznał, że wiedział o nadużyciach urzędników, ale – jak wynika z naszych informacji – żaden nie został zwolniony dyscyplinarnie.

Arkadiusz B. stracił stanowisko w listopadzie 2018 r., na ok. miesiąc przed zatrzymaniem go przez CBŚP (co nastąpiło w styczniu 2019 r.). Jak odpowiedziało nam biuro prasowe KAS, „odwołanie ze stanowiska dyrektora KSS jest autonomiczną decyzją Szefa KAS", a taka decyzja „nie wymaga uzasadnienia i może zostać podjęta w każdym czasie".

Wobec Arkadiusza B. zastosowano normalny tryb wynikający z kodeksu pracy – odszedł za trzymiesięcznym wypowiedzeniem i choć w tym czasie „nie świadczył pracy na rzecz resortu finansów" – to formalnie był pracownikiem – zainkasował więc odprawę oraz trzynastą pensję.

Bez dyscyplinarek

Krzysztof B., wicedyrektor departamentu kontroli celnej, podatkowej i kontroli gier, również został odwołany ze stanowiska. Miał dwutygodniowe wypowiedzenie, bo pracował krócej.

Miękkie lądowanie miał też Tomasz S. – od lutego 2016 r. dyrektor departamentu administracji podatkowej MF, który miał walczyć z mafią VAT-owską. CBA zatrzymało go w październiku 2017 r., a z resortu odszedł za porozumieniem stron 30 listopada (wtedy skończył mu się trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Zarzuty dostał, bo okazało się, że pracując wcześniej w Ministerstwie Sprawiedliwości (za rządów PO–PSL) przyjął łapówkę za fikcyjne szkolenia w sądzie.

– Wszyscy powinni mieć postępowanie dyscyplinarne, a pozwolono im odejść z zachowaniem wszystkich apanaży – twierdzą nasi rozmówcy z KAS. Dlaczego nie zostało wszczęte? To pytanie bez odpowiedzi.

Co ciekawe, wszyscy w trakcie pracy w Ministerstwie Finansów przeszli poszerzone postępowanie sprawdzające w ABW z wynikiem pozytywnym.

Obawa ucieczki

Arkadiusz B. i Krzysztof B. nadal siedzą w areszcie pod zarzutem zorganizowania i kierowania grupą przestępczą, która wyłudziła 5 mln zł z VAT (w ok. trzy lata). Przestępstw mieli się dopuszczać w czasie, gdy oficjalnie w resorcie zajmowali się walką z VAT-owskimi mafiami.

Pozwolenie na to, by odeszli bez uszczerbku na finansach razi tym bardziej, że dowody według śledczych są mocne.

Jak odpowiada nam sąd, główne powody stosowania wobec nich aresztu to „duże prawdopodobieństwo popełnienia czynu, możliwość ucieczki za granicę i zagrożenie wysoką karą ośmiu lat więzienia".

– Podejrzani działali wspólnie z innymi osobami, stąd areszt Arkadiusza B. i Krzysztofa B. ma zapewnić przeprowadzenie czynności w sposób niezakłócony. Zdaniem sądu, gdyby podejrzani pozostawali na wolności, mogliby działać destabilizująco na postępowanie poprzez wpływanie na zeznania osób, które mają wiedzę na temat ich przestępczej działalności – tłumaczy nam sędzia Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, który aresztował obu urzędników.

Na trop afery, w której brali udział ministerialni urzędnicy, wpadło CBŚP ze Szczecina. Z naszych informacji wynika, że w sprawie zastosowano m.in. technikę operacyjną, w tym podsłuchy (miały być założone m.in. w gabinetach podejrzanych urzędników). Z ustaleń CBŚP wynika, że wyłudzeń VAT podejrzani dopuszczali się poprzez sieć spółek zarejestrowanych m.in. w Czechach i w Niemczech.

Wszyscy urzędnicy, którzy w głośnej aferze – opisywanej na naszych łamach – usłyszeli zarzuty karne, zwolniono z pracy z zachowaniem odpraw – ustaliła „Rzeczpospolita". Dwóch z nich zostało aresztowanych w czasie, kiedy przebywali na wypowiedzeniu – a więc formalnie byli pracownikami ministerstwa.

Odeszli z odprawami

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk po odprawie w Kłodzku: Sytuacja cały czas bardzo dramatyczna
Polityka
Protest PiS w Warszawie. Kaczyński atakuje KO. „To nie jest polska formacja"
Polityka
Żona pogrąży Ryszarda Czarneckiego? Co Emilia H. robiła na Collegium Humanum?
Polityka
Więzienie za ujawnienie orientacji seksualnej. Radykalny projekt trafił do prac w Sejmie
Polityka
Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne