Używanie prywatnych aut przez wspólników spółki cywilnej

W sytuacji gdy każdy ze wspólników wykorzystuje – na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej – samochód osobowy, którego jest właścicielem, to u żadnego z nich nie dojdzie do nieodpłatnego używania cudzych składników majątku, a tym samym do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Publikacja: 07.01.2020 16:00

Używanie prywatnych aut przez wspólników spółki cywilnej

Foto: Adobe Stock

Do celów prowadzonej działalności gospodarczej obaj wspólnicy spółki cywilnej (osoby fizyczne) używają prywatnych samochodów osobowych. Samochody nie stanowią środków trwałych spółki. Do spółki nie zostało wniesione prawo używania tych samochodów, nie zostały również zawarte z nią umowy użyczenia. Rozliczenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdów, w tym zakup paliwa, koszty napraw i remontów oraz inne koszty użytkowania samochodu, takich jak przegląd techniczny dokonywane jest na podstawie posiadanych faktur wystawionych na spółkę cywilną. Każdy ze wspólników korzysta wyłącznie z własnego samochodu osobowego do celów działalności gospodarczej i nie korzysta z prywatnego samochodu drugiego ze wspólników. Czy powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia dla wspólników spółki cywilnej, w związku z używaniem przez jej wspólników własnych samochodów osobowych do celów prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki cywilnej? Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO