Darowizna w rodzinie - czy musi być wykonana przelewem

Sądy administracyjne uznają, że otrzymanie darowizny do ręki i wpłacenie jej do banku przez samego obdarowanego nie przekreśla nielimitowanego zwolnienia podatkowego.

Aktualizacja: 24.09.2020 19:13 Publikacja: 24.09.2020 14:53

Darowizna w rodzinie - czy musi być wykonana przelewem

Foto: AdobeStock

Jednym z warunków pełnego zwolnienia z podatku przy darowiznach pieniężnych w najbliższej rodzinie jest odpowiednie ich udokumentowanie. Fiskus od lat upiera się, że udokumentowanie otrzymania darowizny dowodem przekazania na rachunek nabywcy spełniony jest tylko wtedy, gdy pieniądze przesyłane są z konta na konto.

Na tym profiskalnym podejściu suchej nitki od dawna nie zostawiają sądy administracyjne. Z utrwalonego orzecznictwa wynika jasno: darowizna w pieniądzu przekazana do rąk obdarowanego, która trafi do banku, nie przekreśla prawa do preferencji. Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie zwracał uwagę, że celem zniesienia obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od najbliższych była ochrona sytuacji majątkowej rodziny.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o zasadach opodatkowania darowizn

Im mniej więzów krwi, tym większy podatek

Między najbliższymi ulga bez limitu

Darowane lokum lepiej potrzymać

Dla przykładu, z wyroku NSA z 8 grudnia 2010 r. wynika bezsprzecznie, że odmawianie prawa do zwolnienia przy darowiźnie dla najbliższej rodziny tylko dlatego, że nie została dokonana za pomocą przelewu bankowego, to przesadny formalizm fiskusa (II FSK 1394/09).

Z kolei w wyroku z 12 kwietnia 2013 r. NSA podkreślił, że z przepisów nie wynika, aby warunkiem skorzystania z tego zwolnienia była osobista wpłata kwoty darowizny przez darczyńcę na rachunek bankowy obdarowanego (II FSK 1628/11). W kolejnym orzeczeniu z 18 czerwca 2019 r. NSA stwierdził wręcz, że wymaganie przelewu darowizny z konta na konto to zbytni rygoryzm, oderwany od realiów życia społecznego (II FSK 2377/17).

W jednym z najnowszych wyroków z 25 sierpnia 2020 r. WSA w Łodzi stwierdził, że istotne jest, czy doszło do transferu środków pieniężnych z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego, zaś drugorzędne znaczenie ma sam sposób transferu i nie musi być on bezgotówkowy, tj. z rachunku bankowego darczyńcy na rachunek obdarowanego (I SA/Łd 861/19).

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne