Reklama
Rozwiń

Podatek od spadku i darowizn: Między najbliższymi ulga bez limitu

Darowizny w tzw. zerowej grupie podatkowej korzystają z preferencji, i to w całości, choć pod pewnymi warunkami.

Aktualizacja: 25.09.2020 18:16 Publikacja: 24.09.2020 14:49

Podatek od spadku i darowizn: Między najbliższymi ulga bez limitu

Foto: AdobeStock

Od wielu lat przepływ majątku w kręgu najbliższej rodziny korzysta z nielimitowanego zwolnienia podatkowego. Dotyczy to także darowizn i oznacza, że po spełnieniu określonych warunków można bez podatku przekazać majątek o każdej wartości.

Planując transfer majątku w najbliższej rodzinie, trzeba pamiętać, kto został przez ustawodawcę zaliczony do tzw. zerowej grupy podatkowej, która częściowo pokrywa się z pierwszą grupą, ale jest od niej węższa. Do zerowej grupy podatkowej zaliczeni zostali: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Na uprzywilejowanej liście nie ma zięcia, synowej i teściów. Jeśli zatem rodzice planują obdarować np. córkę i jej męża, darowizna dla córki będzie zwolniona w całości, ale już część zięcia będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla pierwszej grupy podatkowej. Przy darowiznach dużej wartości lepszym rozwiązaniem jest przekazanie majątku tylko dziecku, które potem może już samodzielnie przekazać jego część lub całość małżonkowi. Wtedy obie darowizny zostaną zrealizowane w zerowej grupie podatkowej, tj. pierwsza między rodzicami a dzieckiem, a druga pomiędzy małżonkami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono