Maksymalnie 760 zł – tyle można w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu wydatków ponoszonych na użytkowanie Internetu. Także wtedy, gdy dostęp do sieci jest bezprzewodowy. Tak twierdzi Ministerstwo Finansów.
Warunki korzystania z odliczenia określa art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczy ulgi popularnie zwanej ulgą na Internet (art. 26 ust. 1 pkt 6a). Umożliwia ona odpisanie od dochodu wydatków ponoszonych na dostęp do sieci Internet „w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika”.
Do niedawna niektóre organy podatkowe przyznawały więc prawo do korzystania z tej ulgi jedynie tym, którzy mają dostęp do Internetu za pośrednictwem telefonu stacjonarnego lub kablówki w domu lub mieszkaniu. Innego zdania jest jednak Ministerstwo Finansów. „Odliczenie to obejmuje także wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu korzystania z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego” – napisało ministerstwo w odpowiedzi na pytania „Rz”, czy korzystanie z Internetu przez telefon komórkowy również uprawnia do odpisania wydatków. „Należy jednak pamiętać że w myśl ust. 7 pkt 1 w art. 26 ustawy, odliczeniu w ramach omawianej ulgi podlegają wyłącznie wydatki udokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem tylko gdy podatnik ma fakturę VAT dokumentującą poniesienie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet, może skorzystać z przedmiotowego odliczenia” – przypomina dalej ministerstwo.
Oznacza to, że z ulgi tej mogą korzystać zarówno ci, którzy z bezprzewodowego dostępu do Internetu korzystają przez komórkę opłacaną abonamentem (tzw. klienci rynku post-paid), jak i ci, którzy kupują karty zdrapki (tzw. karty pre-paid), jeśli mają faktury VAT potwierdzające ten wydatek.
– Na fakturze VAT koszty za usługi związane z dostępem do Internetu są wyodrębniane dla klientów prywatnych w oddzielnej pozycji o nazwie „usługi telekomunikacyjne – Internet”. Taka pozycja została wydzielona już kilka lat temu – powiedział nam Zbigniew Lazar, rzecznik prasowy sieci Era.