Ogólna zasada przewidziana w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECDCC16EB1DE559C9DB647DDAF32D0C3?id=356400]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] mówi, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
[ramka][b]Przykład[/b]
Podatnik nabywa nieruchomość budynkową w trakcie danego miesiąca, np. sierpnia. Obowiązek opłacania podatku od nieruchomości powstaje u niego od pierwszego dnia następnego miesiąca po miesiącu nabycia, czyli od 1 września.[/ramka]
Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątek. Dotyczy on zarówno budynków, jak i budowli, które w danym roku kalendarzowym dopiero zostały wybudowane (wzniesione). Art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi bowiem, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po tym, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
[ramka][b]Przykład[/b]