Zasada jest prosta: jeśli transakcja sprzedaży jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) lub została z niego zwolniona, to nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Kupując więc samochód osobowy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, nabywca otrzyma fakturę i zapłaci VAT. Nie ma znaczenia, czy będzie to pojazd nowy – kupowany w salonie, czy używany, pochodzący z komisu samochodowego. Inaczej sytuacja wygląda przy kupnie auta od osoby fizycznej.
Umowy sprzedaży zawierane między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej podlegają PCC w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o tym podatku (DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649). Obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Co ważne, kupujący auto jako podatnik PCC jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej (PCC-1) oraz zapłaty podatku, który wynosi 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. Musi to zrobić bez wezwania organu podatkowego w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.
Właściwym w tym przypadku urzędem skarbowym, do którego powinna trafić deklaracja PCC-1 i na konto którego powinien wpłynąć podatek, jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika, czyli nabywcy samochodu.