W rozliczeniu za 2010 r. podatnicy już po raz ósmy mogą przekazać 1 proc. na cele dobroczynne. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze, gdyż nie trzeba już podawać nazwy wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać w zeznaniu jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę 1 proc. Takie uproszczenie wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 22 stycznia 2010 r., której część przepisów weszła w życie z początkiem 2011 r.
Ważne sprawozdania
Ustawa zaostrzyła też warunki, jakie musi spełnić organizacja ubiegająca się o wsparcie. Urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku tylko tym podmiotom, które złożyły na czas finansowe i merytoryczne sprawozdanie z działalności. Ich listę można znaleźć w wykazie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips. gov.pl/bip/index.php?idkat= 2268. Znalazło się tam 6,7 tys. organizacji, a około 1,5 tys. nie spełniło wymaganych warunków.
– Podatnicy muszą sprawdzić, czy wybrana przez nich organizacja na pewno znalazła się na liście. W przeciwnym razie zmarnują 1 proc. – mówi Julia Kluczyńska, koordynatorka programu Centrum Pro Bono.
Zachęca też, by przed podjęciem decyzji zapoznać się ze sprawozdaniem danej OPP za poprzedni rok. Warto również wspierać organizacje lokalne, których działalność można obserwować bezpośrednio w swoim otoczeniu.
– Niepokoi to, że większość podatników przekazuje 1 proc. podatku bezrefleksyjnie, w rezultacie powiększają oni milionowe konta najbardziej rozpoznawalnych medialnie organizacji. Tymczasem organizacje warte naszego wsparcia możemy rozpoznać po rzetelnym sprawozdaniu zamieszczonym na stronie internetowej, po odpowiedzi na e-mail z pytaniami o działalność, jeśli zechcemy taki wysłać, i po stronie internetowej – dodaje Julia Kluczyńska.