Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów już w rozliczeniu za 2013 r. podatników czekają zmiany w uldze na dzieci oraz w rozliczeniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Nowością będzie wprowadzenie limitu, który ma wynosić 85 tys. zł rocznie i ograniczyć prawo do preferencji.
Ważna liczba dzieci
Stracą na tym osoby mające tylko jedno dziecko. Gdy przekroczą ten próg, nie skorzystają z ulgi rodzinnej.
Zgodnie z planami resortu do obliczenia limitu 85 tys. zł podatnik będzie musiał uwzględnić zarówno dochody rozliczane według skali (np. z pracy), jak i według stawki liniowej (z działalności gospodarczej). Do limitu będzie się też wliczać dochody z kapitałów pieniężnych (np. giełdy).
Z zapowiedzi MF wynika jednak, że jeśli w trakcie roku podatkowego, np. w lipcu, urodzi się drugie dziecko, rodzice zyskają prawo do preferencji na oboje, nawet jeśli ich dochody przekraczają limit. Ministerstwo zakłada, że na pierwszą pociechę będzie można wówczas odliczyć ulgę za cały rok (1112,04 zł), a na drugą – za sześć miesięcy (556,02 zł).
Obecnie ulga rodzinna przysługuje na wszystkie dzieci (w tym na jedynaków), niezależnie od zamożności rodziców. Warunkiem, by z niej skorzystać, jest uzyskiwanie dochodów rozliczanych według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. Ulgi nie można odliczyć od innych dochodów (np. opodatkowanych stawką liniową 19 proc. lub z giełdy), ale też nie wpływają one na prawo do preferencji.