Już na początku wakacji powinno się rozstrzygnąć, jakie wsparcie otrzymała dana organizacja. Przepisy ustawy o PIT przewidują, że urząd skarbowy musi przelać pieniądze na konto wskazanej przez podatnika instytucji w terminie od maja do lipca następnego roku. To nieco wcześniej niż w poprzednich latach. Dwa lata temu urzędy miały to zrobić w lipcu lub sierpniu.
Kwota darowizny zostanie pomniejszona o koszt przelewu bankowego.
1 proc. tylko od uczciwych
Warunkiem przekazania darowizny jest uiszczenie w pełnej wysokości podatku należnego. Przypomnijmy, że osoba składająca zeznanie podatkowe musi wpłacić daninę na konto urzędu w takim samym terminie, jaki określono dla rozliczenia, czyli do 30 kwietnia. Jeśli jednak chodzi o przekazanie 1 proc., to przepisy stanowią, że urząd skarbowy przekaże darowiznę wybranej OPP, jeśli podatnik ureguluje swoje zobowiązania wobec fiskusa w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego. Podatnik ma więc czas do końca czerwca. Oczywiście nie warto tyle czekać, bo będziemy musieli tłumaczyć się z tego spóźnienia, zapłacimy odsetki i grozi nam też kara grzywny.
Zaległość nie większa niż 6,60 zł
Niewielki dług wobec fiskusa nie przeszkadza jednak, by wybrana przez nas organizacja otrzymała wsparcie. Przepisy przewidują bowiem, że za zapłacony podatek uważa się też zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za list polecony. Obecnie opłata za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej wynosi 2,20 zł. Oznacza to, że urząd przekaże 1 proc. podatku, jeśli zaległość nie przekracza 6,60 zł.
Organizacja pożytku publicznego może też stracić 1 proc. z własnej winy. Przepisy mówią też, że naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania zadeklarowanej kwoty, jeżeli OPP nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, numeru rachunku bankowego lub podany numer zmieni w okresie od 15 marca do 31 lipca 2012 r.