Przede wszystkim ze względu na specyfikę tej umowy, która uniemożliwia jednoznaczne ustalenie wysokości przychodu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT.
Tak orzekł WSA w Szczecinie 26 stycznia 2012 r. (I SA/Sz 955/11).
W ramach umowy dożywocia podatnik rozważał przekazanie nabywcy prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytał, w jakiej wysokości należy uiścić podatek od przekazanej w ten sposób nieruchomości.
W jego ocenie transakcja ta powinna podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC), według stawki 2 proc. (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PCC). Ponieważ umowa dożywocia nie zawiera oznaczenia ceny zbywanego prawa, nie jest odpłatnym zbyciem nieruchomości w myśl przepisów ustawy o PIT.
Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Stwierdził, że przekazanie nieruchomości w ramach umowy dożywocia powoduje powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Dochód ten podlega opodatkowaniu stawką 19 proc. W sytuacji gdy umowa dożywocia nie określa ceny, przychód dożywotnika należy ustalić według wartości rynkowej zbywanej nieruchomości.