Przeniesienie własności lokalu na mocy umowy dożywocia bez PIT

Regulacji ustawy o podatku dochodowym dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości nie można stosować do przekazania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia

Publikacja: 20.02.2012 02:00

Regulacji ustawy o podatku dochodowym dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości nie można stosować

Regulacji ustawy o podatku dochodowym dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości nie można stosować do przekazania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia

Foto: Fotorzepa, Bartek Jankowski Bartek Jankowski

Red

Przede wszystkim ze względu na specyfikę tej umowy, która uniemożliwia jednoznaczne ustalenie wysokości przychodu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT.

Tak orzekł WSA w Szczecinie 26 stycznia 2012 r. (I SA/Sz 955/11).

W ramach umowy dożywocia podatnik rozważał przekazanie nabywcy prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytał, w jakiej wysokości należy uiścić podatek od przekazanej w ten sposób nieruchomości.

W jego ocenie transakcja ta powinna podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC), według stawki 2 proc. (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PCC). Ponieważ umowa dożywocia nie zawiera oznaczenia ceny zbywanego prawa, nie jest odpłatnym zbyciem nieruchomości w myśl przepisów ustawy o PIT.

Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Stwierdził, że przekazanie nieruchomości w ramach umowy dożywocia powoduje powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Dochód ten podlega opodatkowaniu stawką 19 proc. W sytuacji gdy umowa dożywocia nie określa ceny, przychód dożywotnika należy ustalić według wartości rynkowej zbywanej nieruchomości.

WSA nie podzielił stanowiska organu i uchylił zaskarżoną interpretację. Uznał, że choć sama umowa dożywocia ma charakter odpłatny ze względu na ekwiwalentność świadczeń stron, to jednak cechy szczególne i specyfika tej umowy nie pozwalają na jednoznaczne wyliczenie przychodu dożywotnika na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT.

Wartość tego przychodu jest bowiem uzależniona m.in. od długości życia dożywotnika. Tym samym nie można stosować regulacji dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości z ustawy o PIT do przekazania nieruchomości w ramach umowy dożywocia.

—Wojciech Ruśkiewicz współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje Dominika Ramirez-Wołkiewicz menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)

Opodatkowanie PIT umowy dożywocia od dawna wywołuje liczne kontrowersje.Organy podatkowe twierdzą, że zbycie własności nieruchomości w ramach tej umowy przed upływem pięciu lat od daty nabycia nieruchomości skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sądy administracyjne natomiast zajmują w tej sprawie niejednolite stanowisko.Istotą umowy dożywocia jest przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zapewnienie zbywcy nieruchomości dożywotniego utrzymania. W wyniku zawarcia umowy dożywocia dla zbywcy powstaje prawo dożywocia, a nabywca nieruchomości obciążony zostaje odpowiadającymi temu prawu obowiązkami.

Treść prawa dożywocia, a zatem także treść obciążających nabywcę obowiązków, określa umowa stron (w razie braku takiego określenia lub przy częściowym tylko określeniu tej treści zastosowanie znajduje art. 908 kodeksu cywilnego).W związku z tym, że w wyniku umowy dożywocia dochodzi do przejścia między stronami własności nieruchomości, umowa ta zbliżona jest do umowy sprzedaży. Ma charakter umowy zobowiązującej i wzajemnej.

W orzecznictwie jeszcze do niedawna pojawiały się natomiast rozbieżności, czy umowa dożywocia jest umową odpłatną. Jednak w wyroku z 8 grudnia 2011 r. (II FSK 1101/10) NSA przesądził, że umowa dożywocia jest umową odpłatną, z konsekwencjami wynikającymi z art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 19 ust. 1 ustawy o PIT.W komentowanym wyroku WSA w Szczecinie również stwierdził, że umowa dożywocia ma charakter odpłatny ze względu na ekwiwalentność świadczeń stron.

Jednak zdaniem tego sądu cechy szczególne i specyfika umowy dożywocia nie pozwalają na jednoznaczne wyliczenie przychodu dożywotnika na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT. Wartość tego przychodu jest bowiem uzależniona m.in. od długości życia dożywotnika.W przypadku umowy dożywocia nie jest możliwe zastosowanie art. 19 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód należy określić w wysokości wartości rynkowej.

Tymczasem w umowie dożywocia zawarty jest specyficzny element odpłatności za przeniesienie nieruchomości. Z uwagi na uzależnienie odpłatności od warunku nieweryfikowalnego, tj. najczęściej od długości życia dożywotnika, w rzeczywistości odpłatność za zbycie nieruchomości może być mniejsza bądź większa niż wartość przekazanej nieruchomości.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem