Ulga rehabilitacyjna: Można odliczyć wydatki na przeróbki w mieszkaniu, zabieg, leki

Niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują, także mogą zaoszczędzić na podatku. Jeśli ponieśli wydatki na rehabilitację oraz rzeczy ułatwiające codzienną egzystencję, odliczą je od dochodu. Są jednak warunki

Publikacja: 19.03.2012 07:57

Ulga rehabilitacyjna: Można odliczyć wydatki na przeróbki w mieszkaniu, zabieg, leki

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Odlicz koszty remontu

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na przeróbkę łazienki (poszerzenie drzwi, montaż uchwytów przy sedesie)?

Jeśli celem inwestycji jest przystosowanie pomieszczenia do wymagań niepełnosprawnej osoby, to może ona skorzystać z odliczenia. Ustawa o PIT wśród wydatków premiowanych ulgą wymienia poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zdaniem fiskusa, nie mogą to być inwestycje polepszające tylko ogólny standard mieszkania. Jak czytamy w interpretacji IS w Warszawie (nr IPPB4/415-289/11-4/JK), za uprawniające do ulgi można uznać wydatki m.in. na likwidację barier architektonicznych, budowę podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, poszerzenie drzwi, likwidację progów, założenie okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i zainstalowanie brodzika z panelem prysznicowym i siedziskiem dla niepełnosprawnych ruchowo.

Operacja to nie zabieg

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć operację ortopedyczną (nastawienie złamanej ręki)?

Fiskus może to zakwestionować. Urzędy uważają, że operacji nie można zakwalifikować do czynności rehabilitacyjnych. Przypomnijmy, że rodzaje wydatków uprawniających do ulgi zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Dochód można obniżyć m.in. o wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne. Jak rozumieją to pojęcie urzędy? Spójrzmy na interpretację IS w Poznaniu (nr ILPB2/415-601/11-2/AJ). O odliczenie zapytała matka chłopca z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Poruszał się na wózku inwalidzkim, a po operacji zaczął chodzić przy pomocy drugiej osoby. Izba skarbowa przyznała, że operacja miała stworzyć warunki do efektywnej rehabilitacji i poprawy sprawności. Podkreśliła jednak, że odliczenie wydatku będzie możliwe tylko, gdy zostanie zakwalifikowana przez specjalistę jako zabieg rehabilitacyjny. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało zaś, że operacja przykurczy przywiedzeniowych bioder i przykurczy zgięciowych kolan nie jest takim zabiegiem. Na odliczenie wydatków na operację ortopedyczną nie zgodził się też NSA (sygn. II FSK 1395/10). Był to zabieg chirurgiczny. Sąd stwierdził, że zabieg operacyjny jest procedurą leczniczą, a nie rehabilitacyjną. Jego zdaniem pojęcie „rehabilitacja" nie obejmuje operacji chirurgicznych zapobiegających upośledzeniu poruszania się, ale zespół działań przystosowujących pacjenta po zabiegu operacyjnym do normalnej lub możliwej do osiągnięcia samodzielności ruchowej. Na rehabilitację kieruje lekarz prowadzący i odbywa się ona pod kierunkiem lekarza rehabilitanta lub fizjoterapeuty (lub innych uprawnionych specjalistów).

Paragon nie wystarczy

Czy wydatki na leki mogę odliczyć na podstawie paragonu?

Wydatek powinna potwierdzać faktura albo rachunek, fiskus zakwestionuje natomiast odliczenie na podstawie paragonu. Z przepisów wynika bowiem, że dokument stwierdzający poniesienie wydatku musi zawierać dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Z takiego dokumentu powinno wynikać kto, za jaką kwotę i jaki lek kupił. Nabywcy nie można natomiast zidentyfikować na podstawie paragonu. Aby więc nie narażać się na niepotrzebny spór z fiskusem, warto poprosić sprzedawcę o fakturę. Trzeba też pamiętać o innych warunkach skorzystania z tej ulgi. Otóż wydatki możemy odliczyć, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna leki stosować (stale lub czasowo). Jest też limit ulgi: dochód możemy pomniejszyć tylko o wydatki przekraczające 100 zł miesięcznie.

—oprac. Przemysław Wojtasik

Odlicz koszty remontu

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na przeróbkę łazienki (poszerzenie drzwi, montaż uchwytów przy sedesie)?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne