Zarobki dziecka nie mają znaczenia
Czy przysługuje mi ulga na 27-letnią córkę, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności? Córka pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Mieszka ze mną i jest na moim utrzymaniu, ale w 2011 r. zarobiła ponad 9 tys. zł na podstawie umowy-zlecenia.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT rodzice mogą skorzystać z odliczenia na dzieci, które na podstawie odrębnych przepisów otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ich wiek nie ma znaczenia, podobnie jak wysokość uzyskanych przez nie dochodów. Art. 27f ust. 6 ustawy o PIT stanowi natomiast, że podatnikowi przysługuje ulga na pełnoletnią pociechę, jeśli wykonuje ciążący na nim obowiązek alimentacyjny. W tej sytuacji czytelniczka może skorzystać z ulgi na córkę, gdyż spełnia wymienione warunki.
Rodzic musi wykonywać ciążący na nim obowiązek alimentacyjny
Nasz 28-letni syn ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, pobiera zasiłek pielęgnacyjny. W 2011 r. mieszkał z nami, ale utrzymywał się sam, jego dochody wyniosły 34 tys. zł. Czy przysługuje nam ulga?
Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z ulgi na dorosłe niepełnosprawne dziecko jest wykonywanie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli na rodzicach nie ciążył taki obowiązek, to nie mają prawa do preferencji. Mówi o tym m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 7 marca 2012 r. (IPPB4/415-943/11-4/JK2). Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu uprawnionemu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania. Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości jego rodziców.
Nie trzeba mieszkać razem
Moja 30-letnia córka pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Mieszka sama we własnej kawalerce, ale i tak opłacamy wszystkie koszty jej utrzymania i leczenia, gdyż ona nie ma na to środków. Czy to uprawnia do ulgi?