Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji nr IPPB2/415-129/13-5/AK.

Wystąpiło o nią koło łowieckie. Zajmuje się obrotem tuszami (czyli upolowaną zwierzyną). Myśliwy może przekazać je do skupu albo zachować dla siebie. W tym drugim wariancie powinien wnieść do koła opłatę (uzależnioną od gatunku zwierzęcia łownego, rodzaju tuszy oraz jej wagi).

Czy jeśli opłata za 1 kilogram tuszy ustalona przez koło jest niższa niż żądana w punkcie skupu myśliwy uzyskuje przychód, który trzeba opodatkować? Czy koło powinno – jako płatnik – odprowadzić zaliczkę na podatek?  O to zapytano we wniosku o interpretację.

Zdaniem izby skarbowej w tej sytuacji obowiązek podatkowy nie powstanie. Mimo tego, że definicja przychodu z nieodpłatnego świadczenia jest szeroka – obejmuje wszystkie korzyści majątkowe uzyskane kosztem innego podmiotu lub przysporzenia nie związane z wydatkami lub innym ekwiwalentem. Myśliwy nabywający tuszę po preferencyjnej cenie nie uzyskuje jednak takiego przychodu.

Fiskus zastrzegł jednak, że zasady wykupu upolowanej zwierzyny powinny być jednolite dla wszystkich łowczych. Wtedy „obniżona cena nabycia nie ma charakteru indywidualnego i różnica między ceną zakupu w kole łowieckim, a regularną ceną skupu nie stanowi przychodu".